Μπάσκετ Α1

Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Πανιωνίου

Συνεχίζουν αήττητοι οι πράσινοι που έχουν κάνει το 18-0

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εύκολο απόγευμα στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Πανιώνιο, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να φτάνει εύκολα στο τελικό 97-53 και να συνεχίζει αήττητη στη φετινή Basket League με ρεκόρ 18-0. Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί και σε άμυνα και επίθεση και δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ήταν ο Ζακ Όγκαστ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως στη τέταρτη περίοδο σκόραρε από τα 6,75. Οι Ντένμον και Ρίβερς πρόσθεσαν από 12 πόντους ο καθένας.

Για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου που έπεσε στο 4-14, ο Σακελλαρίου ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Λεκαβίτσιους πήρε μια διαφορά 6 πόντων στα μισά της περιόδου (12-6), ωστόσο ο Πανιώνιος δεν άφησε τους «πράσινους» να ξεφύγουν και ήταν σε απόσταση «βολής» (16-14 2:36). Εκεί ανέλαβε δράση ο Βουγιούκας, ο οποίος με 6 συνεχόμενους πόντους ανέβασε το προβάδισμα των γηπεδούχων (22-14). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη και με μπροστάρη τον Μπρέιζελντον έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (22-21).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου και πάλι ο Μπρέιζελντον δημιούργησε πρόβλημα στο «τριφύλλι» και έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους φιλοξενούμενους με 22-23, με το παίκτη του Πανιωνίου να φτάνει τους 11 πόντους. Παρόλα αυτά το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και οι Γκάμπριελ-Ρίβερς έδωσαν το προβάδισμα ξανά στον Παναθηναϊκό, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 (32-25 6:16). Από κει και πέρα το ματς ήταν μονόλογος για τους «πράσινους». Αρχικά, ο Ρίβερς αύξησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-25 3:33) και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με +19 (47-28), δεχόμενοι μόλις 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να κρατάει τη διαφορά ψηλά, ενώ παράλληλα προσέφερε και θέαμα. Στα 5:33 ο Ντένμον αποχώρησε από το παρκέ, κρατώντας τον ώμο του, ωστόσο ο Αμερικανός δεν είχε κάτι σοβαρό και στη συνέχεια επέστρεψε στο παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-46. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το «τριφύλλι» να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά και να συνεχίζει να παίζει πολύ καλή άμυνα. Έτσι οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με 97-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Όγκαστ 15 (1), Καλάθης 11, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 12 (2), Γκιστ 3 (1), Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 7 (2), Γκάμπριελ 6 (2), Μήτογλου 5 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 13 (1), Σακελλαρίου 17 (2), Κράβιτς 7, Νταλό, Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 2, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 8, Ραλλάτος.

Πηγή: basketblog.gr