Νίκη του Ολυμπιακού επί της Γαλατασαράι

Στο πρώτο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων (θα κοντραριστούν και το Σάββατο, στις 18:00, στο ίδιο γήπεδο), ο Ολυμπιακός νίκησε την Γαλατασαράι στην Γλυφάδα με σκορ 67-61. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +18 (52-34) στο 30', έλεγχαν για τρία δεκάλεπτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι αντέδρασαν.

Ισοφάρισαν το σκορ στο 37' (58-58), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν χαρακτήρα, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα, αν και στην άμυνα δέχτηκαν 27 πόντους σε εκείνο το διάστημα.

Ο Ολυμπιακός έλεγξε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του παιχνιδιού και στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε με 17-12. Ακολούθως οι Πειραιώτες ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-18 στο 15'), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με +15 (35-20). Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, παίζοντας καλή άμυνα, κρατώντας μόλις στους 8 πόντους στην δεύτερη περίοδο τους Τούρκους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 40-28 στο 26', φτάνοντας στο +18 (52-34) στο 30'. Στην τελευταία περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι μπλόκαραν στην επίθεση και εμφάνισαν αδυναμίες στην άμυνα (27 πόντοι παθητικό), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο (56-55) στο 35'. Στα τελευταία λεπτά το ματς είχε εξέλιξη... ντέρμπι, με την Γαλατασαράι να πραγματοποιεί μεγάλη αντεπίθεση, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (58-58) στο 37', μετρώντας επί μέρους σκορ 6-24. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, οι πρωταθλητές Ελλάδας διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 67-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 35-20, 52-34, 67-61

Φωτογραφία: Intime.gr