Άγγιξε τη νίκη με Άρη, αλλά έχασε (83-88) το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο έδειξε ικανό σήμερα κόντρα στον Άρη για μια μεγάλη εντός έδρας νίκη, έκανε την ανατροπή αλλά στο τέλος...έχασε το παιχνίδι "μέσα από τα χέρια του", με τελικό σκορ 83-88.

Με την ήττα αυτή που ήρθε...σαν αυτοκτονία για την κρητική ομάδα, χάθηκαν πολλές ελπίδες για τα Πλέι Οφ (τελευταία αγωνιστική παίζει με Ολυμπιακό στο ΣΕΦ) αλλά όχι... όλες, αφού ελπίζει σε συνδυασμό αποτελεσμάτων! Στη χθεσινή αναμέτρση η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν έκανε καλό πρώτο μέρος. Ωστόσο στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και "γύρισαν" το παιχνίδι (έχαναν 7 πόντους στο ημίχρονο) με τους πολύπειρους Κάρτερ και Ντελινικάιτις να αναλαμβάνουν δράση και να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα τους. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί του Άρη έκαναν ως συνήθως τη διαφορά και η ευστοχία στις κρίσιμες βολές στο τέλος έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Πρίφτη.

Ο Άρης ("κλείδωσε" την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο) είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα τους Γουάιτ(15), Πελεκάνο(14), Μακνιλ(13), Σίμτσακ(13), Ζάρα(12) και Γουότερς (10). Αντίθετα πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ρεθύνου ήταν ο Κάρτερ και τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ντελινικάιτις στην τελευταία περίοδο δεν ήταν αρκετά για να του δώσουν την νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-17, 40-47 (ημίχρονο), 60-61, 83-88.

Ρέθυμνο(Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 9, Σχίζας 6, Μάντεν 15, Σάφτυενααρ 11, Γιαννόπουλος 5, Χάροουν 14, Στοουν 8, Κάρτερ 15.

Άρης(Δημήτρης Πρίφτης): Πελεκάνος 14, Ουάιτ 15, Γουότερς 10, Ζάρας 12, Χάγκινς 4, Κοέν 2, Μούρτος 5, Σίμτσακ 13, Μακνιλ 13.

* Στα άλλα παιχνίδια για την 25η αγωνιστική στην Α1 μπάσκετ είχαμε: ΠΑΟΚ-Κόροιβος 92-78, Λαύριο-Τρίκαλα 75-80, Κολοσσός-Κηφισιά 87-90, Αρκαδικός-Καβάλα 74-68.