Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού στο Λαύριο

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στο μαχητικό Λαύριο που για 30 λεπτά έκανε πολύ καλή παρουσία. Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο 23' με 40-34, αλλά στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν με τους Τζόνσον-Όντομ και Παπανικολάου.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο, όταν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος να ελέγξει τον ρυθμό, φτάνοντας εύκολα στην νίκη, αν και νωρίτερα δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στο μαχητικό και γεμάτο ενθουσιασμό Λαύριο.

Για 25' έπαιζε με τη «φωτιά», αλλά στη συνέχεια έβγαλε την ποιότητά του και ο Ολυμπιακός καθάρισε!

Με άμυνα που επέτρεψε μόλις 20 πόντους στο Λαύριο στο δεύτερο μέρος, οι πρωταθλητές επικράτησαν 71-55 των νεοφώτιστων και παραμένουν στην κορυφή της Α1, έπειτα από 18 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71

Λαύριο: Κέσελ 10, Σακελλαρίου 5, Νίξον 7, Περράκης 9, Κακλαμανάκης, Κρουμπάλι 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Μπάρλος 11, Μπέμπης

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (2/9 σουτ), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 8 (10ρ.), Όντομ 12 (4/5 τρίποντα), Χάντερ 7 (3/8 σουτ, 8ρ.), Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (5/8 σουτ)