Έχασε 80-60 ο ΑΓΟΡ στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό

Το Ρέθυμνο ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικό στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Πειραιωτες σοβαρεύτηκαν στη συνέχεια, επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη (80-60).

Ο Βίνσεντ Κάουνσιλ είχε μπει με διάθεση να δώσει ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Πέτυχε τους πρώτους 8 πόντους της ομάδας του, δίνοντάς της προβάδισμα (4-8, 2'). Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με τους Πρίντεζη, Ντάρντεν απάντησε και πέρασε μπροστά με ένα επί μέρους 7-2 (11-10, 5').

Ο Ντάνστον ανέβασε τη διαφορά λίγο αργότερα (13-10, 5'). Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους. Οι ψηλοί, Φαγιέ και Σάφτενααρ, έδωσαν λύσεις και μαζί το προβάδισμα (13-14, 7'). Ο Σίμπσον μπήκε στην... εξίσωση και κάπως έτσι η διαφορά αυξήθηκε για τους Κρητικούς μέχρι το  τέλος της πρώτης περιόδου (15-21).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα των γηπεδούχων στην επανάληψη. Ο Σλούκας ηγήθηκε της προσπάθειας, οι Πρίντεζης-Χάντερ ακολούθησαν και κάπως έτσι άλλαξαν τα δεδομένα (26-25, 13'). Σε αυτό βέβαια, βοήθησε και η καλή άμυνα των γηπεδούχων, που τους επέτρεψε να "τρέξουν" επί μέρους 11-2 στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Πρίντεζης επωμίστηκε τον ρόλο του ηγέτη, ο Ντάνστον συνέχισε να είναι αποτελεσματικός και κάπως έτσι το "ερυθρόλευκο" προβάδισμα αυξανόταν (36-28, 16').

Φαγιέ και Σάφτενααρ προσπάθησαν να μαζέψουν τα πραγματα (36-32, 17'). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ωστόσο, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με τον Βασίλη Σπανούλη να φωνάζει "παρών" (43-33, 18'). Καλαμπόκης και Κράβιτς, όμως, είπαν την τελευταία λέξη για το πρώτο μέρος, μειώνοντας σε 43-37.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φανούν εκ νέου ανταγωνιστικοί, αλλά Πρίντεζης και Ντάνστον συνέχισαν να σκοράρουν (48-39, 21'). Ένα επί μέρους 6-0 από Σάφτενααρ, Σίμπσον και Κουμπούρα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (48-46, 22').

Για λίγο, όμως, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά το ρυθμό τους. Σπανούλης, Πρίντεζης και Σλούκας παρέμειναν... συνδεδεμένοι με το καλάθι και η... τάξη αποκαταστάθηκε (56-46, 26'). Το σκηνικό όχι μόνο δεν άλλαξε, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά, χάρη στον Ματ Λοτζέσκι (61-50).

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποιούσε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του και έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να ανέβει ακόμα περισσότερο η διαφορά με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (68-54, 33'). Οι Κρητικοί δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και με τον Λοτζέσκι το "ερυθρόλευκο" προβάδισμα "εκτοξεύτηκε" στους 19 πόντους (73-54, 34').

Τα πάντα είχαν πάρει το δρόμο του,ς όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσφέρουν θέαμα. Η άμυνα συνέχισε να είναι αποτελεσματική, οι ψηλοί των γηπεδούχων έδιναν λύσεις και η διαφορά αυξήθηκε (79-54, 38'). Το τελευταίο δίλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 80-60, δείχνοντας σε καλή κατάσταση ενόψει της αναμέτρησης με την Φενέρμπαχτσε (13/03, 21:45).

Δεκάλεπτα: 15-21, 43-37, 61-50, 80-60