Πέρασε απ’ τα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός

Νικηφόρα πέρασε από τα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 105-87 στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Με το… τζάμπολ της αναμέτρησης φάνηκε η μεγάλη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός με τη γνωστή καλή του άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, ξέφυγε από νωρίς (2-10), ενώ με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό (6-17). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να βγάζουν τρομερή ενέργεια στο παρκέ, τα Τρίκαλα να μην ήταν σε θέση να την… ακολουθήσουν και έτσι το σκορ στο τέλος να διαμορφώνεται στο 12-32!

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε παρά… χαλαρώσει, δίνοντας την ευκαιρία στα Τρίκαλα να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 11-3 και να μειώσουν σε 23-35. Μάλιστα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να το βλέπουν ως… αγγαρεία και με τον Ίνγκραμ να έχει πάρει «φωτιά», οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά ακόμα και σε μονοψήφιο (30-39). Εκεί, οι Σπανούλης και Λοτζέσκι το πήραν πιο… ζεστά, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν στο +18 (33-51). Όμως και πάλι, οι «ερυθρόλευκοι» θεώρησαν πως το πρώτο ημίχρονο τελείωσε… πρόωρα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να κάνει ένα επιμέρους 8-2 και πάρει στα αποδυτήρια με το… τιμητικό -10 (43-53).

Την ίδια… οκνηρία στην άμυνα είχε ο Ολυμπιακός και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τα Τρίκαλα να έχουν την απάντηση σε σχεδόν κάθε καλάθι των «ερυθρόλευκων» (47-59). Στη συνέχεια ανέβαλαν δράση οι Σπανούλης και Πρίντεζης, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 18 πόντους (52-70), όμως και πάλι το ματς έγινε ξανά πιο… ελεύθερο, με τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (62-71). Μάλιστα, οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου εξακολουθούσαν να μην πιάνουν… τόπο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν ακόμα και στους επτά πόντους (66-73) και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 70-78.

Με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, με την διαφορά να πηγαίνει στο +14 (70-84). Οι «ερυθρόλευκοι» θυμήθηκαν την… άμυνα μέχρι και τα μισά φτάνοντας ξανά στο +17 (71-88), ωστόσο στη συνέχεια την… ξέχασαν και έτσι τα Τρίκαλα τους τιμώρησαν, μειώνοντας στους δέκα (81-91). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο του ματς λόγω της ποιότητά τους και έτσι η νίκη ήρθε με το τελικό 105-87.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 43-53, 70-78, 87-105.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 15 (3), Νικολόπουλος 9 (2), Τρέισι 11 (2), Χάρις 14 (2), Τσούπκοβιτς 15 (2), Πάνος 8, Σπανός, Ματαλόν, Αλεξάντερ 11, Χολ 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 13 (5ριμπ) , Ντάνστον 12 (4ριμπ), Σπανούλης 25 (2τριπ, 8ασ), Ντάρντεν 2, Σλούκας, Λοτζέσκι 17 (4τριπ, 2ριμπ, 2ασ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 22 (3τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Μάντζαρης 10 (2τριπ, 3ριμπ, 4ασ), Καββαδάς 4.