Τι έγινε στην ΕΚΑΣΚ

Η Μεσαρά έδειξε ότι δεν… αστειεύεται στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ νικώντας με 70-58 το Δειλινό στην έδρα της παραμένοντας στη 2η θέση, όπου ισοβαθμεί με τον Χάνδακα που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ακαδημίας Ρεθύμνου. Νίκη και για τον πρωτοπόρο Ηρόδοτο που δυσκολεύτηκε αρκετά από τον Φιλαθλητικό. Πρώτη νίκη και για το Σητειακό και μάλιστα υπέρ της Πεδιάδας, ενώ νικηφόρα πέρασε από το Αρκαλοχώρι και ο Κύδων.

Πιο αναλυτικά, στη Μεσαρά έγινε ένα παιχνίδι με διαφορετικές ομάδες να πρωταγωνιστούν στα δύο ημίχρονο και τελικά τους γηπεδούχους να κάμπτουν την αντίσταση του Δειλινού νικώντας το με 70-58. Η ομάδα των Μάνου και Σπύρου Καρλάφτη ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ προηγούνταν με 24-34 στο 20'. Από την 3η περίοδο και μετά οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ανέβασαν στροφές και αφού αρχικά μείωσαν σε 42-44 στο 30' στη συνέχεια πήραν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού φτάνοντας σε μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι ανάλωσαν αρκετή από την ενέργειά τους διαμαρτυρόμενοι για τους διαιτητές.

Στο Ρέθυμνο, τώρα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι τα πρώτα τριάντα λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο ο Χάνδακας εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του κάτω από το καλάθι κατάφερε να πάρει μία διαφορά και στο  τέλος τη νίκη με 68-74.

Ο πρωτοπόρος Ηρόδοτος δυσκολεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Φιλαθλητικό, αλλά με επιμέρους σερί 4-18 στη 2η περίοδο πήγε στα αποδυτήρια με νταμπλ σκορ (18-36). Στην 3η περίοδο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μείωσαν τη διαφορά. Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στην τελευταία περίοδο με το τελικό 53-74 να έρχεται φυσιολογικά.

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε το Σάββατο ο Σητειακός, ο οποίος επικράτησε με 76-68 της Πεδιάδας που χρησιμοποίησε μόλις έξι παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 11 πόντους στην 3η περίοδο, αλλά ο Σητειακός γύρισε το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σερί 25-7 πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς.

Στο Αρκαλοχώρι, τέλος, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο α' ημίχρονο, αλλά από την 3η περίοδο και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν μία μικρή διαφορά και τη διατήρησαν ως το τέλος.

Ακαδημία Ρ.-Χάνδακας      68-74

Διαιτητές: Χριστινάκης, Ξυλάς.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-31 (ημίχ.), 52-48, 68-74.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ Ρ. (Γ. Σταθόπουλος): Καρπουζάκης, Νύκταρης, Μαραυγάκης 14, Χρυσουλάκης 12 (1), Μπιρλιράκης 8 (1), Κωνσταντίνου 6, Παναγιωτάκης 7, Κουφός 2, Σταυρουλάκης 3 (1), Κουλουριώτης 16 (1).

ΧΑΝΔΑΚΑΣ (Αντ. Πινακουλάκης): Κοκκιάδης 5, Δοκιμάκης 11 (1), Βαλαμούτσουνος 14, Αλεβιζάκης 5,Τσαγκαράκης 2, Σηφάκης 20 (2), Βισκαδουράκης Γ. 8 (1), Βεργετάκης 9.

Διαιτητές: Βαλούρδος, Μαραγκάκης

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 18-36 (ημίχ.), 42-50, 53-74.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Π. Χατζηδάκης): Συντυχάκης 8 (2), Σεϊμένης 3, Θεολογίτης 4, Λογοθέτης 4, Μήτσης 12 (1), Τζήμας 4, Καμπουράκης 9 (1), Ουρανός 9.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Δημητριάδης): Χαρατσής 2, Παπαδάκης 7, Μαϊστρέλης 4 (1), Ρεμιδιανάκης, Σταθάκης 6 (2), Παπασταματάκης 2, Φασουλάκης 20, Μενεξής, Μυλωνάκης 5, Χωματάς 13, Μαυρόπουλος 15, Πρωτογεράκης.