Νίκη στη 2η παράταση για τον Πανιώνιο

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Πάτρα, όπου ο Πανιώνιος επικράτησε του Απόλλωνα  στη 2η παράταση με 93-99 (76-76 κ.α., 87-87 1η παρ.) στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν δύο φορές ισοφαρίσει στέλνοντας ισάριθμες φορές το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν και τη νίκη.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε εύκολα το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο γρήγορα έφτασε τους δέκα πόντους (14-4), διαφορά την οποία κράτησε ως τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Ο Απόλλωνας όμως, δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και με τον Λιανό και τον Αργυρόπουλο να "παλεύουν" στο ημίχρονο μείωσε στον έναν πόντο (28-29.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι αποφασιστικά και προηγήθηκαν με επτά πόντους, όμως ο Πέτροβιτς άρχισε να ανεβάζει στροφές και ο Απόλλωνας μείωσε στους τέσσερις. Όμως, οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν στην ευστοχία από το τρίποντο και διατήρησαν το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο.

Όσο όμως, ο χρόνος για τη λήξη του αγώνα πλησίαζε, τόσο το ματς γινόταν ντέρμπι. Ο Πανιώνιος είχε προβάδισμα πέντε πόντων (69-64), ο Πέτροβιτς μείωσε στους δύο και λίγο αργότερα οι δύο ομάδες με το σκορ στο 71-73 άρχισαν τη διαδικασία με τα φάουλ. Ο Πανιώνιος υπερίσχυσε σε ψυχραιμία και ευστοχία και προηγήθηκε με 76-73 1'' πριν το φινάλε.

Ο Γκραντ όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και επιχείρησε τρίποντο, πάνω στο οποίο ο Μπατής του έκανε φάουλ. Ο Γκραντ με 3/3 βολές έστειλε το ματς στην παράταση όπου και πάλι οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να… ξεχωρίσουν στο σκορ και να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας.

Ο ΜακΚόλουμ με 4/4 βολές μείωσε στον πόντο (86-85) περίπου έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Νίκος Παππάς με 1/2 βολές "έγραψε" το 87-85, ο Γκραντ επιχείρησε και πάλι τρίποντο, στο οποίο όμως ήταν άστοχος. Ο ΜακΚόλουμ κέρδισε φάουλ στην εκπνοή και σε νεκρό χρόνο με 2/2 βολές έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Ο Απόλλωνας μπήκε στο ματς με ιδιαίτερα καλή ψυχολογία και με τους ΜακΚόλουμ και Γκραντ να πρωταγωνιστούν προηγήθηκε με 93-89, χωρίς όμως να έχουν υπολογίσει τον Γιάνκοβιτς, ο οποίος με 2/2 βολές και ένα κάρφωμα λίγο αργότερα έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο με 95-93. Ο Μπούκερ έμελλε να γράψει το τελικό σκορ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να οδηγήσει τους "κυανέρυθρους" σε μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 28-29, 52-57, 76-76κ.α., 87-87α' παρ., 93-99β' παρ.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 21, Αργυρόπουλος 11, Γκραντ 19 (1), Λιανός 11, Πέτροβιτς 23 (3), Κλάιμπερ 2, Ζαφείρης, Τέρνερ 4, Κρόλο 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 1, Πέιν 2, Αθηναίου 4, Κις, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 16 (3), Γιάνκοβιτς 24 (2), Καββαδάς 4, Παππάς 31 (2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11.