Άνετα ο Παναθηναϊκός 71-97 την Καβάλα

Η  Καβάλα αντιστάθηκε για ένα δεκάλεπτο στον Παναθηναϊκό, αλλά στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της γνωρίζοντας την ήττα με 71-97 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α1.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 2-8 και 6-12, αλλά με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Πάνου και ένα καλάθι του Στεφανίδη η Καβάλα μείωσε σε 16-17 στο 9' για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 16-19.

Από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, όμως, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασαν στροφές και με σερί 2-12 βρέθηκαν να προηγούνται με 18-31 στο 13'.

Ο Μπράμος ήταν εξαιρετικός, ενώ ο Διαμαντίδης πέτυχε στο 18' το πρώτο του καλάθι κάνοντας το 22-40. Οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-48 και ουσιαστικά οι "πράσινοι" είχαν καθαρίσει το παιχνίδι. Η συντριπτική υπεροχή στα ριμπάουντ (5-24) σε σχέση με την πολύ καλή αντιμετώπιση της άμυνας ζώνης είχαν δώσει την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό ουσιαστικά να "καθαρίσει" το παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχτηκε διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα φτάνοντας άνετα στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 27-48, 48-78, 71-97

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 14, Καλαμπάκας, Στεφανίδης 9(1), Γκράντι 18(3), Μίτροβιτς 5(1), Γκαγκαλούδης 10(2), Κριστέφσκι 2, Κόλεμαν 13.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 20(4), Πάνκο 10, Ματσιούλις 11(1), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 14, Διαμαντίδης 2, Κίτσεν, Μπανκς 12(1), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 13(3), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 2.