Με ήρωα τον Θορν το Περιστέρι νίκησε τον Κολοσσό

Με τρίποντο του Θορν το Περιστέρι νίκησε στην παράταση με 91-89  (78-78κ.α.) τον Κολοσσό στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Το ματς φάνηκε από τα πρώτα λεπτά πως θα είναι ντέρμπι, αφού και παρά το 4-0 του Κολοσσού, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και ισοφάρισαν (8-8) και από εκεί και πέρα η δράση έγινε αρκετά έντονη. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με τέσσερις πόντους (20-16) κράτησαν τα ηνία στο σκορ ως την ανάπαυλα της αναμέτρησης όπου και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (44-34).

Στην επανάληψη όμως, τα πράγματα άλλαξαν αφού το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο για την ανατροπή και με τον Ουίλιαμς να πρωταγωνιστεί ισοφάρισε σε 52-52. Ο Κολοσσός με τον Τσαλδάρη πέρασε και πάλι μπροστά με τρείς πόντους, όμως ο Παπαντωνίου με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι (59-57), ενώ το δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες και πάλι ισόπαλες.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός με πρωταγωνιστή τον Ντέντι διατηρούσε ελαφρύ προβάδισμα, όμως οι γηπεδούχοι με σωστές επιλογές στην επίθεση ισοφάρισαν σε 78-78. Ένα χαμένο σουτ του Χάτεν και ένα άστοχο τρίποντο του Θορν έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί όμως, έμελλε αυτό που δεν κατάφερε στο τέλος της κανονικής διάρκειας, να το πετύχει στο τέλος της παράτασης ο Θορν. Οι δύο ομάδες "στράφηκαν" στην γραμμή των ελευθέρων βολών και διαρκώς το προβάδισμα άλλαζε χέρια, όμως, την κρίσιμη στιγμή, ο Θορν "πυροβόλησε" και το Περιστέρι έφυγε με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-44, 62-62, 78-78 κ.α., 91-89παρ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 15 (2), Κομποδιέτας 12 (1), Θορν 16 (1), Κανονίδης 11 (1), Μάντζαρης 3, Ουίλιαμς 12, Χάινς 4, Πέτρουλας 17 (1), Μελισσαράτος 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γκέκος): Γεωργαλλής 5 (1), Κουμπούρας 5, Χάτεν 20 (1), Καλαϊτζής, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 18 (2), Ντέντι 20, Κουκουλάς 6, Λάνγκφορντ 6 (1), Τσαλδάρης 9 (1).