Νικηφόρα έκλεισε το 2012 για τον ΑΓΟΡ

Με νίκη έκλεισε το 2012 ο ΑΓΟΡ, ο οποίος επικράτησε με 61-66 του Ίκαρου Καλλιθέας εκτός έδρας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τριάντα λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Στέργιου Κουφού ανέβασαν στροφές και έφτασαν στη νίκη που τους καθιερώνει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά του χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει. Με οδηγό τον Γκίμπσον, ωστόσο, ο Ίκαρος προηγήθηκε με 18-11 στο 8', αλλά αυτή του η υπεροχή δεν είχε μεγάλη διάρκεια. Το Ρέθυμνο απάντησε με σερί 0-7 ισοφαρίζοντας σε 18-18 στο 11'. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για να λήξει το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με το οριακό 31-30 .

Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται αρκετές φορές ισόπαλες. Στο τελευταίο δίλεπτο, ωστόσο, ο ΑΓΟΡ έδειξε να πατά καλύτερα στο παρκέ έκλεισε το 30λεπτο στο +3 (45-48), ενώ με καλάθι του Τσόχλα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου βρέθηκε για πρώτη φορά στο +5 (45-50).

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Στέργιου Κουφού ανέβασαν ρυθμούς και με επιμέρους σερί 4-11 στο 4ο δεκάλεπτο ξέφυγαν με 49-59 στο 34'. Στη συνέχεια, όμως  έχασαν την επαφή τους με το Τα δεκάλεπτα: καλάθι, αλλά δεν το πλήρωσαν καθώς και οι παίκτες του Ίκαρου ήταν εξαιρετικά άστοχοι. Με δύο τρίποντα από Γιαννακίδη και Βρκιτς ο Ίκαρος μείωσε σε  57-61 στο 38'. Παρόλο που ο ΑΓΟΡ είχε δύο άστοχα τρίποντα με τους Χορν και Τσόχλα στις επόμενες φάσεις οι γηπεδούχοι δεν το εκμεταλλεύτηκαν κι έτσι την τρίτη φορά ο Ντούβνιακ δεν αστόχησε από τα 6,75μ. δίνοντας αέρα νίκης στην ομάδα του (57-64) στο 39'.  Από εκεί και μετά η ρεθυμνιώτικη ομάδα προσπάθησε να διευρύνει τη διαφορά, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε με το τελικό σκορ να είναι 61-66.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Μπίκας.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-30, 45-48, 61-66.

ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ 2, Λαρεντζάκης 13 (2), Βρικτς 8 (1), Ουαϊατ, Φαγιέ 5, Γκίμπσον 12 (1), Γιαννακίδης 4 (1), Αγαδάκος, Σίμτσακ 17.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Καλλινικίδης, Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 7 (1),  Ντούβνιακ 18 (2), Κόμματος 3, Κάρτερ 9 (1), Λάτοβιτς 2, Πετγουέι 10, Κόλιμον, Χορν 9 (1).