Ήττα με παράπονα για τον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 78-77 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Μόσχα από την Χίμκι στην αυλαία της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» έχουν τρομερά παράπονα από τη διαιτησία θεωρώντας ότι σε κρίσιμα σημεία του αγώνα με τα σφυρίγματά τους καθόρισαν τον τελικό νικητή. Το αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε ο Ματσιούλις 37'' πριν το φινάλε κι ενώ το  σκορ ήταν 74-74 είναι μία εξ αυτών, ενώ ακολούθησαν και δύο τεχνικές ποινές στον Αργύρη Πεδουλάκη, οι οποίες και έκριναν τον τελικό νικητή.

Μετά από αυτή την ήττα ο ΠαναθηναΪκός κατέλαβε την 3η θέση στον όμιλό του και θα έχει δυσκολότερο έργο στο Top 16.

Η… κακή μέρα φάνηκε από την αρχή για την ελληνική ομάδα, η οποία λόγω της κίνησης στους δρόμους της Μόσχας έφτασε στο γήπεδο μόλις 25 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα και ουσιαστικά οι παίκτες της δεν πρόλαβαν να κάνουν προθέρμανση καθώς η Ευρωλίγκα έδωσε εντολή να ξεκινήσει ο αγώνας μόλις 6 λεπτά μετά το προκαθορισμένο τζάμπολ.

Επίσης, «νοκ άουτ» τέθηκε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 8ο λεπτό καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στο πέλμα που είχε πρόβλημα το προηγούμενο διάστημα και αποχώρησε χωρίς να χρησιμοποιηθεί ξανά.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του (5-2, 7-8). Με τον Πλάνινιτς να είναι εξαιρετικός και αλάνθαστος (4/4 στα σουτ δύο πόντων στο ξεκίνημα), οι γηπεδούχοι έκαναν το 13-9 και 16-12 μετά από τρίποντο του Ρίβερς, ενώ ο Πλάνινιτς έγραψε το 21-14 υπέρ της ομάδας του.

Στο +7 η Χίμκι στην ανάπαυλα

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά με τις διεισδύσεις του Μπανκς, όμως στην άμυνα υπήρχαν προβλήματα. Τελικά, ο Ματσιούλις με καλάθι και φάουλ κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στους "πράσινους", κάνοντας το 27-28 στο 14'. Η απάντηση της ρωσικής ομάδας ήταν ένα σερί 5-0 που έκανε το σκορ 32-28.

Το σκληρό παιχνίδι των Ρώσων δεν αφέθηκε από τους διαιτητές οι οποίοι έδιναν τα φάουλ και οι "πράσινοι" πήγαιναν με κάθε ευκαιρία στις βολές. Έστω, κι αν δεν ήταν απόλυτα εύστοχοι, κατάφερναν να μειώσουν και να παραμένουν μέσα στο παιχνίδι. Ο Λάσμε μείωσε στο καλάθι με 2/2 βολές, όμως στο τέλος του ημιχρόνου οι Ρώσοι ήταν πιο ψύχραιμοι.

Οι Ντέιβις και Πλάνινιτς έγραψαν το 46-39 στο ημίχρονο κι έτσι η Χίμκι παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ απέναντι στον Παναθηναϊκό που είχε πρόβλημα στη φροντ λάιν.

Αντέδρασε με σούπερ Διαμαντίδη

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 πόντους δύο φορές (50-41, 52-43) χάρη στα καλάθια των Μόνια και Φριντζόν. Ο Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των Ρώσων όταν βρέθηκαν στο +11 (54-43) και τα κατάφερε καθώς ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 54-48.

Στο 26' ο Τσαρτσαρής υπέπεσε στο 4ο του φάουλ σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων και χάρισε έναν ακόμα πονοκέφαλο στον "Άρτζι". Ο τελευταίος πέρασε μέσα το Λάσμε, αλλά κι αυτός χρεώθηκε με τεχνική ποινή και έφτασε με τη σειρά του τα 4 φάουλ. Κι ενώ η Χίμκι ξέφυγε με 58-49 κι όλα έδειχναν να είναι με το μέρος της, ένα φοβερό επιθετικό κρεσέντο από τον Διαμαντίδη έφεραν τον Παναθηναϊκό στον πόντο (58-57).

Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, ο Ρίβερς έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του που είχε μείνει για σχεδόν δυόμιση λεπτά άποντη και τελικά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +2 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, που βρήκε τον Παναθηναϊκό να αντιδράει και να μένει μέσα στο παιχνίδι, χάρη κυρίως στις προσπάθειες του Διαμαντίδη.

Ντέρμπι με τα όλα του

Το παιχνίδι στο δ' δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης. Οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ (66-64, 66-67), δίνοντας άγρια ομορφιά στο παιχνίδι και οι "πράσινοι" είχαν κλείσει πια για τα καλά την άμυνα τους. Ο Λόντραρ με 2/2 βολές έκανε το 72-69 στο 36' κι έκτοτε οι δύο ομάδες έβαζαν την μπάλα στο καλάθι με το... σταγονόμετρο.

Στο 38' ο Μπανκς ισοφάρισε σε 72-72, όμως ο Λόντσαρ με βολές έκανε το 74-74. Ο Ματσιούλις χρεώθηκε για ανεξήγητο λόγο αντιαθλητικό φάουλ στον Λόντσαρ, αυτός με δύο βολές έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (76-74), ενώ μετά από ένα χαμένο ριμπάουντ και τους διαιτητές να δείχνουν… Χίμκι ο εξοργισμένος με τις αποφάσεις των διαιτητών κόουτς του Παναθηναϊκού χρεώθηκε δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε. Με διαδοχικές βολές οι Ρώσοι έφτασαν στο τελικό 78-77, που έφερε τους «πράσινους» στην τρίτη θέση του ομίλου.

Διαιτητής: Χοσέ Ραμόν Γκαρθία Ορτίθ (Ισπανία), Γιάκουμπ Ζαμοΐσκι (Πολωνία) και Νταμίρ Γιαβόρ (Σλοβενία).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-39, 61-59, 78-77.

ίμκι (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 2, Φριτζόν 13, Βιάλτσεφ 6, Λόντσαρ 10, Ρίβερς 12, Μόνια 6, Χβοστόφ, Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 16, Ντέιβις 13, Νίλσεν.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Πάνκο 6, Ματσιούλις 15, Λάσμε 19 (8 ριμπ., 3 τάπες), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (5 ασίστ, 5 κλεψ.), Κίτσεν 2, Μπανκς 15 (5 ριμπ.), Σκορδίλης, Σχορτσανίτης.