Νέα νίκη του Εργοτέλη 67-61 τον Παπάγου

Ακάθεκτος συνεχίζει ο Εργοτέλη στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο και του Παπάγου επικρατώντας με 67-61 στο κλειστό του Λίντο στο πλαίσιο της 8ης  αγωνιστικής του 2ου ομίλου νότου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Παπάγου να προηγείται με 11-14 στο 10'. Από τη 2η περίοδο και μετά ο Εργοτέλης βρήκε λύσεις στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων και σιγά-σιγά έχτισε διαφορά 6-7 πόντων, την οποί απώλεσε στη λήξη του ημιχρόνου χάρη σε τρίποντο του Λογοθέτη που διαμόρφωσε το 30-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη ξέφυγαν και πάλι διατηρώντας σταθερά μία μικρή διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά με τον Παπάγου να μειώνει στους 4 πόντους, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν σωστή και δεν του επέτρεψαν να απειλήσει περισσότερο.

Διαιτητές: Σοφιανόπουλος - Ντάνος.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 30-27, 48-43, 67-61.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Χαριτάκης, Σκάνδαλος Γ., Χαλκιαδάκης 10, Ξενάκης 2, Γρύλλος 8 (2), Σκάνδαλος Χ. 12 (1), Καραλής 12, Φλιάτης 11 (1), Βαρνάβας 3, Σταθάκης, Κομψέλης, Τσαμπάς 9.

ΠΑΠΑΓΟΥ (Κονδύλης): Κονδύλης 5 (1), Γραμματόπουλος, Καλογερόπουλος 11, Κατσαντώνης, Σοφρωνάς 3 (1), Γιαννιώδης 10, Μακρής 7 (1), Υφαντής 10 (1), Λογοθέτης 8 (2).