Νικηφόρα πέρασε ο Ολυμπιακός από το Ρέθυμνο

Ο ΑΓΟΡ δεν μπόρεσε να σπάσει το αήττητο σερί του Ολυμπιακού γνωρίζοντας την ήττα με 64-78 στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα αντιστάθηκε στους «ερυθρόλευκους» για λίγο περισσότερο από 15 λεπτά, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, αλλά ο Ολυμπιακός μπήκε σε θέση οδηγού μετά τα μέσα της περιόδου και προηγήθηκε με 8-13 στο 6':40''. Με σκόρερ τον Κάρτερ, ωστόσο, ο ΑΓΟΡ  απάντησε με σερί 12-2 παίρνοντας τα ηνία με 20-15 στο 11'.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν γρήγορα και μετά το 15ο λεπτό είχαν σταθερά το προβάδισμα. Με την είσοδο του Σπανούλη στο παρκέ δε εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 29-37.

Όλα ουσιαστικά κρίθηκαν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παρκέ και με επιμέρους σερί 4-13 βρέθηκε να προηγείται με 33-50 στο 25':30'' με καλάθι του Μάντζαρη. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων φτάνοντας άνετα στο τέλος στην 9η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 29-37 (ημίχ.), 42-56, 64-78.

ΑΓΟΡ (Σ. Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 7 (1), Τσόχλας 5 (1), Ντούβνιακ 7, Κόμματος 11 (1), Κάρτερ 13, Λάτοβιτς 3 (1), Πέτγουεϊ 16 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Μπαρτζώκας): Χάινς 15, Λο 8, Άντιτς, Σπανούλης 11 (2), Περπέρογλου, Σλούκας 7 (1), Μαυροειδής 1, Πάουελ 7, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 5 (1).