Νίκη για το "Ηράκλειο" στην παράταση 97-94 τον ΟΦΗ

Το «Ηράκλειο» νίκησε στο μεγάλο ηρακλειώτικο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α2 του μπάσκετ με τον ΟΦΗ επικρατώντας στην παράταση με 97-94 (86-86 κ.α.) μπροστά σε περισσότερους από 1000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Λίντο.

Όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες του Λίντο ευχαριστήθηκαν μπάσκετ καθώς οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα και σασπένς. Τελικά νίκησε ο πιο τυχερός, αλλά και αυτός που στις λεπτομέρειες έκανε τη διαφορά, όπως τα επιθετικά ριμπάουντ. Το «Ηράκλειο» ευτύχισε να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Μπόγια Πέλκιτς που πέτυχε 36 πόντους και οδήγησε την ομάδα του σε μία σπουδαία νίκη που της δίνει άλλο αέρα όσον αφορά στην παραμονή της στην κατηγορία.

Αντίθετα ο ΟΦΗ έμεινε στη μία νίκη και πλέον ο δρόμος της παραμονής γίνεται ακόμα πιο δύσκολος.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικά εύστοχες και να συμβαδίζουν στο σκορ (14-14 στο 4':30''). Εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του κάτω από το καλάθι ο ΟΦΗ άρχισε να ελέγχει το ματς μετά τα μέσα της περιόδου και προηγήθηκε με 16-20 στο 7', αλλά οι παίκτες του Βασίλης Ράλλη ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και διατηρήθηκαν κοντά με το δεκάλεπτο να λήγει υπέρ τους μάλιστα με 25-24.

Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα. Έπαιξαν καλή άμυνα και με τον Πέλκιτς να είναι ασταμάτητος στην επίθεση κατάφεραν να χτίσουν και διαφορά εννέα πόντων (43-34) 3':27'' πριν το τέλος. Κάποια συνεχόμενα λάθη στην επίθεση, ωστόσο, έδωσαν τη δυνατότητα στον ΟΦΗ να ανατρέψει τα δεδομένα και με επιμέρους σερί 2-14 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 45-48.

Αξίζει να σημειωθεί  ότι στη λήξη του ημιχρόνου το «Ηράκλειο» είχε 12/17 δίποντα και 5/12 τρίποντα, ενώ  ο ΟΦΗ 12/19 δίποντα και 6/9 τρίποντα.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 45-50, αλλά με συνεχόμενα τρίποντα το «Ηράκλειο» γύρισε το ματς και πήρε τα ηνία με 56-52 στο 24'. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, αλλά με ένα τρίποντο-ψυχολογίας του Κιτσούλη στην εκπνοή του 30λέπτου ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 59-65.

Με πέντε γρήγορους πόντους του Πέλκιτς το «Ηράκλειο» μείωσε σε 64-65 και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε, όπου οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη. Με ένα τρίποντο του Αγαπιάδη προηγήθηκαν με 78-74 στο 38', ενώ με καλάθι του Στεφανάκη βρέθηκαν και στο +5 (82-77) 1':17'' πριν το τέλος. Με βολές του Κιτσούλη ο ΟΦΗ μείωσε σε 82-80 31'' πριν το τέλος και το καλάθι του Στεφανάκη στα 10'' (84-80) φάνηκε να κρίνει το ματς, αλλά  το τρίποντο του Κιτσούλη 6'',8 πριν το τέλος άλλαξε τα δεδομένα (84-83). Ο Γκοντόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 86-83 στα 5''.7, ενώ έγινε φάουλ στον Παπαδάκη στα 4'',6. Ο γκαρντ του ΟΦΗ είχε 0/2 βολές, ο Ντοϊτσίνοφ πήρε το ριμπάουντ και ο Τσερκιτσόγλου με τρίποντο 1''  πριν το φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Οι γηπεδούχοι, όμως εκμεταλλευόμενοι τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν προηγήθηκαν με 95-92 με δύο βολές του Στεφανάκη 5'' πριν το τέλος. Ο Κιτσούλης με 2/2 βολές μείωσε σε 95-94 στα 4'',3 και ο Στεφανάκης στα 3'',5 με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 97-94 καθώς το τρίποντο του Παπαδάκη στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 45-48 (ημίχ.), 59-65, 86-86  κ.α., 97-94.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 5 (1), Στεφανάκης 11, Πέλκιτς 36 (1), Αρναουτάκης Γ. 14, Αγαπιάδης 9 (3), Σωχωράκης, Σακελλαράκης 4, Ντιαλό, Γκοντόπουλος 18 (5).

ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Τσερκιτσόγλου 15 (4), Πετράκης 7, Παπαδάκης 9, Τραϊανός 9 (1), Ντοϊτσίνοφ 20, Καραδολάμης, Κιτσούλης 30 (4), Μπαλάφας 4.