Η Ρωσία περιμένει…

Η Ρωσία δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην Αγκόλα, επικράτησε με 80-65 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του προολυμπιακού τουρνουά, όπου θα περιμένει τον νικητή του αγώνα Ελλάδα - Νιγηρία.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αγκόλα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους ρώσους να προηγούνται με 25-21, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρωσία ανέβασε την απόδοση της, έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του ματς και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με προβάδισμα 17 πόντων (43-26).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με το συγκρότημα του Μπλατ να φτάνει άνετα στην επικράτηση με 80-65 και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στους "4" του προολυμπιακού τουρνουά, που θα είναι ο νικήτης του αγώνα ανάμεσα στην Εθνική Ελλάδας και την Νιγηρία.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 18-5, 17-16, 20-23.