Basket League: Πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά το Περιστέρι

Ματσάρα στα Λιόσια, με την ΑΕΚ να κάνει μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, όμως το Περιστέρι έπειτα από... σκυλομαχία 50 λεπτών κατάφερε να πάρει τη νίκη (113-99) και την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Το Περιστέρι bwin πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (5-11, 3'), όμως η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει σιγά-σιγά τα πατήματά της και τρέχοντας ένα σερί 12-0 προσπέρασε με 25-16 (8'). Η Ένωση διατήρησε τα ηνία μέχρι περίπου το 12' (31-25). Κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που κατέληξαν να βάλουν 36 πόντους στη δεύτερη περίοδο και να πάνε στα αποδυτήρια στο +13 (41-54, 20').

Ο Μίρο Μπίλαν με double-double 12 πόντων, 10 ριμπάουντ και ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 14 πόντους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στο πρώτο μέρος για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο δυνατό βαθμό την αδυναμία της ΑΕΚ να σκοράρει από κοντινή και μέση απόσταση (9/25 δίποντα).

Με τους Γουίλιαμς και Λεμάρ να βάζουν 9 και 6 πόντους αντίστοιχα στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ πλησίασε στο -4 (66-70) στο 28', όμως ένα τρίποντο του Χουγκάζ και ένα καλάθι του Χάμερ μετά από λάθος της Ένωσης έδωσε ανάσα στο Περιστέρι (66-75, 28'40").

Λίγο αργότερα η ομάδα του Σπανούλη βρέθηκε να έχει ξανά διψήφιο προβάδισμα (70-80, 32'25"), μετά από ένα λέι απ του Χάμερ κι ένα τρίποντο δια χειρός Ντένμον. Το Περιστέρι έδειχνε να κρατάει στα χέρια του τη νίκη μέχρι και το 38' (79-86), όμως η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Ένα λέι απ του Γιάνκοβιτς, δύο βολές κι ένα καλάθι του Λεμάρ έφεραν τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής 55" πριν τη λήξη του 40λέπτου. Ο Ντένμον κέρδισε φάουλ αλλά αστόχησε στη μία από τις δύο βολές και έγραψε το 85-87. Ο Φλιώνης ήταν εκείνος που έφερε το ματς στα ίσια 87-87 με 15" να μένουν στο χρονόμετρο. Το Περιστέρι είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Φρανσίσκο δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Μια βολή του Μίτσελ κι ένα τρίποντο του Γουίλιαμς έφεραν την ΑΕΚ στο +3 (90-87, 41'35"), όμως το Περιστέρι προσπέρασε εκ νέου (90-91, 43') μετά από ένα σετ βολών του Χουγκάζ κι ένα καλάθι του Χάμερ. Ακολούθησαν δύο βολές από τον Γιάνκοβιτς και εκατέρωθεν τρίποντα από Φρανσίσκο και Γουίλιαμς (95-94, 44'). Ο Ντένμον πέτυχε ένα καλάθι για το 95-96 με 37" να μένουν για την ολοκλήρωση του έξτρα πενταλέπτου. Ο Μίτσελ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 96-96 και ο Φρανσίσκο πήρε ξανά ένα τρίποντο, από μακρινή απόσταση, χωρίς να μπορέσει και πάλι να σκοράρει.

Κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε και σε δεύτερη παράταση. Αυτή ξεκίνησε με ένα καλάθι του Μίτσελ και δυο βολές του Χάμερ (98-98, 46'). Ο Ξανθόπουλος έβαλε μία ακόμα βολή για το 99-98, αλλά το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 8-0 για το 99-106 (47'30"). Κάπου εκεί η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς την πλευρά των φιλοξενούμενων, αφού ήταν εμφανές ότι οι γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από δυνάμεις.