Έκανε το 1-1 η ΑΕΚ κόντρα στην Χάποελ

Μία νίκη στην Ιερουσαλήμ θέλει για την πρόκριση στο Final-4 του Βasketball Champions League...

Η φετινή ΑΕΚ δεν τα παρατάει ποτέ. Και το απέδειξε και το απόγευμα της Τετάρτης (12/4), καθώς επικράτησε με 94-78 της Χάποελ για να ισοφαρίσει στο 1-1 την προημιτελική σειρά του Basketball Champions League. Οι δύο ομάδες θα παίξουν για την πρόκριση στο Final Four της διοργάνωσης στις 19 Απριλίου, στην Pais Arena που θα βράζει.

Μπρίντον Λεμάρ, Ακίλ Μίτσελ και Αϊζέια Μάιλς ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν από τους κιτρινόμαυρους, που σίγουρα αισθάνονται πίκρα για την αποκαρδιωτική τους εμφάνιση στην πρώτη περίοδο του Game 1. Συνολικά είναι ανώτεροι της Χάποελ σε αυτά τα δύο παιχνίδια, πλέον όμως ψάχνουν την υπέρβαση και ξέρουν ότι λόγω της έντασης που επικράτησε στα Άνω Λιόσια, η ατμόσφαιρα στην Ιερουσαλήμ θα είναι την επόμενη εβδομάδα εκρηκτική.

Ο Λιβάι Ράντολφ ήταν ο μοναδικός που ταλαιπώρησε με συνέπεια και με διάρκεια την ΑΕΚ, ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο καλύτερος παίκτης των Ισραηλινών που έχουν παράπονα από την φιλοξενία, από την ατμόσφαιρα και από την ένταση που επικράτησε εντός κι εκτός γηπέδου λίγο πριν από το ημίχρονο και στη διάρκεια της ανάπαυλας αντίστοιχα.

Αν και δεν είχε συνέπεια στο παιχνίδι της, η ΑΕΚ στάθηκε όρθια στο πρώτο δεκάλεπτο χάρη κυρίες στα φάουλ που κέρδισε και τις βολές που εκτέλεσε. Τα έξι λάθη ήταν πολλά, όμως το 20-21 έμοιαζε κολακευτικό στο 10', με την εικόνα του αγώνα να αλλάζει εντελώς στη δεύτερη περίοδο, τον Λεμάρ ασταμάτητο και πολλούς να τον υποστηρίζουν έως το 47-37 του ημιχρόνου που έκλεισε μετά από μία ένταση ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων. Το 58.3% της ΑΕΚ στα σουτ και οι 13/17 βολές έκαναν τη διαφορά, την ώρα που η Χάποελ μετρούσε μόλις μία βολή σε πέντε εκτελέσεις.

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Λεμάρ, τον Μάιλς και τον Μίτσελ να ξεχωρίζουν και την Χάποελ να μη μπορεί να ακολουθήσει. Οι Ισραηλινοί δεν σούταραν καλά, είχαν αρνητική αναλογία ασίστ/λαθών και το 70-57 του 30' έδινε πια ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους, που δεν κοίταξαν πίσω, συνέχισαν με ενέργεια και με αποφασιστικότητα και πήραν δια περιπάτου ένα σπουδαίο αποτέλεσμα που τους βάζει 40' μακριά από το Final Four.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 13 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ), Μάντσεν 5 (1), Μάιλς 13 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Γουίλιαμς 2 (1/6 σουτ), Γιάνκοβιτς 6, Κόνιαρης 9 (1), Λεμάρ 24 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Μίτσελ 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Οριόλα 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 3 (1)

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Κάρινγκτον 11 (1), Χάνκινς 3, Ράντολφ 28 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές), Βένε 8 (2), Γιάκοβ, Μπλέιζερ, Μπράουν 8 (3/10 σουτ), Κορνέλιους, Μέγερις 9 (2), Σεγκέβ 4, Σμιθ 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 5 λάθη).