Μπάσκετ: Ηττήθηκε από τον Δούκα ο ΟΦΗ

Πραγματοποιώντας ένα πολύ κακό ματς η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ γνώρισε το Σάββατο το απόγευμα βαριά ήττα εκτός έδρας από τον Δούκα με 78-49 στο δεύτερο της σειράς των πλέϊ άουτ ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Έτσι μετά από αυτή την εξέλιξη ο Δούκας ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 στις νίκες και πλέον την Μεγάλη Τετάρτη στο Κλειστό του ΒΑΚ ο ΟΦΗ θα παίξει τους κόπους μιας χρονιάς στο τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες όπου με νίκη θα σφραγίσει την παραμονή του στην κατηγορία ενώ με ήττα θα υποβιβαστεί στη Γ΄Εθνική.

Σε ότι έχει να κάνει με το ματς δεν αντέχει σε κριτική καθώς από το πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-8, και κυνηγούσε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά να κλείνει στο ημίχρονο υπέρ του Δούκα στο +13 (35-22).

Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Δούκα να το ολοκληρώνει στο +16 (54-38) με τον ΟΦΗ να παραδίδει τελείως τα όπλα στην τέταρτη περίοδο όπου πέτυχε μόλις 10 πόντους και δέχθηκε 24 για να έρθει το τελικό 78-49.

Aπό τον Δούκα ξεχώρισε Τσιτσιγιάνης με 17 πόντους και 4 τρίποντα ,ενώ από τον ΟΦΗ διασώθηκε ο Λιανός που σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-8,35-22,54-38,78-49

Δούκας (Σορώτος): Μουάτσος 2, Μαραγκόπουλος 2, Κοψιάς 7, Μιχάηλ 11 (1), Παπανδρέου 4(1), Λιβανος 5, Απόστολος 7(1), Παπανδρέου 4, (1), Σωτηράκης 15, Χατζής, Μαλτέζος 12, Λάκκας 7(1), Τσιτσιγιάννης 17(4).

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Λιανός 13(1), Μποχωρίδ