Κατέρρευσε στο β΄μέρος η ΑΕΚ

Έχασε στα Άνω Λιόσια από την Βόννη με 66-73…

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος, αλλά μετά από την ανάπαυλα κατέρρευσε επιθετικά (άσχημες επιλογές, άστοχα σουτ) και έδωσε την ευκαιρία στη Βόννη να επιστρέψει. Σε τέτοιο βαθμό, που η γερμανική ομάδα βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (73-66) και να υποχρεώσει την Ένωση στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς (20 πόντοι) προσέφερε κατά βάση στο πρώτο μέρος (αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στα 58''), με τον Τιμ Φρέιζιερ (0/4 σουτ, 12 ασίστ) να προσφέρει μόνο στο κομμάτι της δημιουργίας. Εντυπωσιακός γι ακόμη έναν αγώνα στο Basketball Champions League για τη Βόννη, ο Τι Τζέι Σορτς με 24 πόντους (με 10/18 σουτ και 1/2 βολές) και 7 ασίστ.

Η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς έτοιμη να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα, με την επίθεσή της να λειτουργεί υποδειγματικά. Το παιχνίδι ήταν βέβαια αρκετά ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο (13-12 στο 7'), πριν -σταδιακά- οι γηπεδούχοι επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Πώς; Με τη δημιουργία του Τιμ Φρέιζιερ και την εκτέλεση του Γιάνις Στρέλνιεκς, οι οποίοι αποτέλεσαν τη βασική αιτία για το +17 (29-12) του 14ου λεπτού.

Όπως ήταν λογικό βέβαια, η Βόννη δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Το κάθε άλλο. Επιχείρησε να ανεβάσει την ένταση στην άμυνα και να επιτεθεί με ακόμη μεγαλύτερη συνέπεια στο transition, αλλά σε κάθε περίπτωση έβρισκε την καλά οργανωμένη άμυνα της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη να διατηρήσει το διψήφιο προβάδισμα (36-23) μέχρι το ημίχρονο, με όπλο τα 11/18 δίποντα και τα 6 κλεψίματα που είχε.

Για κακή τύχη της ΑΕΚ, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο. Προς το χειρότερο. Η μεν επίθεση αποδείχθηκε δυσλειτουργική, η δε άμυνα εξέθεσε επανειλημμένως την ομάδα του Ηλία Καντζούρη. Σε τέτοιο βαθμό που η Βόννη όχι απλά γύρισε δριμύτερη, αλλά κατάφερε να κλείσει την περίοδο ούσα αυτή σε θέση οδηγού (46-52), με 6/9 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 2/2 βολές. Όσο για την Ένωση; Με 2/12 σουτ εντός παιδιάς και 7 λάθη έψαχνε πλέον τρόπους να ξαναπατήσει γερά στα πόδια της.

Στην τελευταία περίοδο, τα ποσοστά της ΑΕΚ συνέχισαν να είναι απογοητευτικά σε δίποντα και βολές, με τον Τιμ Φρέιζιερ να παραμένει στο "μηδέν" μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Την ίδια ώρα, ο Τι Τζέι Σορτς ανέβαζε την απόδοσή του, λεπτό με το λεπτό, βάζοντας κιόλας μερικά μεγάλα καλάθια προκειμένου να προστατεύσει το γερμανικό προβάδισμα και να χαρίσει στη Βόννη τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γλίσιτς - Γιλμάζ - Μάτεγεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ (0/4 σουτ, 13 ασίστ), ΜακΓκριφ 8 (3/10 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μίτσελ 14 (5/6 δίποντα, 4/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10 (2/8 τρίποντα), Κόναρης 3 (1), Μάντσεν 3 (0/2 δίποντα, 3/4 βολές), Περσίδης, Πετρόπουλος 2, Στρέλνιεκς 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (1).

ΒΟΝΝΗ (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Ερέρα 2, Μόργκαν 14 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σορτς 26 (7/15 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουόρντ 3, Μπανγκαλά, Κράτζερ 6 (3/8 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάλκολμ 4 (8 ριμπάουντ), Τάντα 3 (1/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 4 (1).