Πανελλήνιο Κορασίδων: Προσπάθησε αλλά ηττήθηκε ο Ανδρογέας!

Με όλες του τις δυνάμεις πάλεψε στον ημιτελικό ο Ανδρογέας ωστόσο ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 63-59.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 11-4 στο ξεκίνημα με τον Ανδρογέα να προσπαθεί με άμυνα ζώνης να περιορίσει επιθετικά τον αντίπαλό του.

Οι πράσινες έφτασαν την διαφορά στο +11 (17-6, 7’25’’), αλλά η ομάδα της Κρήτης με την Μηλιαρά μάζεψε την διαφορά μειώνοντας σε 18-13.

Με την Ζιάκα να δίνει λύσεις ο Παναθηναϊκός συντηρούσε μια διαφορά (27-15, 14’40’’) με τον Ανδρογέα να κλείνει την ψαλίδα με το τέλος του ημιχρόνου (35-28).

Ο Ανδρογέας αντέδρασε για τα καλά στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισε σταδιακά να μειώνει το σκορ με την Γιαπιτζογλου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και ο αγώνας έγινε ντέρμπι με το τέλος να είναι δραματικό.

Η ομάδα της Κρήτης 1.37 από το τέλος ξεφυγε με πέντε πόντους χάρη σε ένα τρίποντο της Μηλιαρά. Δυο βολές της Φελούρη έκαναν το 59-56 για να έρθουν δύο κλεψίματα από την Ζιάκα που μετατράπηκαν σε ισάριθμα καλάθια κάνοντας το 60-53 στα 57 δευτερόλεπτα από το τέλος. Ακολούθησε μια βολή της Φραγκούλη και ένα καλάθι της Μπάτσιου που διαμόρφωσαν το τελικό 63-59.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Λιόνας

Δεκάλεπτα: 19-13, 35-28, 46-43, 63-59

Παναθηναϊκός (Τσεμπέρης): Ζιάκα 22, Μαντζιώρη, Φελούρη 16, Μπάτσιου 14(3), Καμπάκα, Κεφαλλα, Σπέντζου 2, Φραγκούλη 8(1), Υφαντοπούλου.

Ανδρογέας (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 5(1), Γαλανάκη 8(2), Γιαπιτζόγλου 18(1), Ψαρρά, Τζανετή 2, Χαλεπάκη 4, Μηλιαρά 19(1), Τσαγκαράκη 3.