Πανελλήνιο εφήβων: Πρωταθλήτρια στο Ηράκλειο η ακαδημία «Δέκα»

Νίκησε 59-58 το Περιστέρι στον σημερινό τελικό

Η ακαδημία «Δέκα» κατέκτησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα σε επίπεδο εφήβων, νικώντας 59-58 το Περιστέρι σε ένα συγκλονιστικό τελικό που ολοκλήρωσε το Final-8 στο Ηράκλειο.

Η διοργάνωση που έγινε στην πόλη μας στέφθηκε με επιτυχία, ενώ «μαγνήτισε» τα βλέμματα των φίλων του μπάσκετ.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα παίρνοντας μικρό προβάδισμα (8-4, 3΄16΄΄). Η ΔΕΚΑ γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι μειώνοντας σε 10-9 (4΄06΄΄), όμως οι Περιστεριώτες με ένα ξέσπασμα προηγήθηκαν με 20-11 (8΄26΄΄). Η συνέχεια ανήκε στους Θεσσαλονικείς καθώς παίζοντας πολύ καλά κοντά στο καλάθι όχι μόνο ισοφάρισαν σε 25-25 (12΄33΄΄), αλλά στη συνέχεια με εύστοχα σουτ εντός και εκτός παιδιάς ξέφυγαν με 38-29 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η ΔΕΚΑ έδειχνε πιο «διαβασμένη» και παρά το γεγονός ότι το Περιστέρι κατάφερε να περιορίσει τον Σαμοντούροφ, τα εκπληκτικά ποσοστά του Λιοτόπουλου σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα των Θεσσαλονικέων διεύρυναν τη διαφορά σε 51-36 (25΄47΄΄).

Το Περιστέρι αντέδρασε και κατέβασε σε μονοψήφια τη διαφορά στο 46-54 (32΄28΄΄) και στη συνέχεια σε 56-57 (37΄02΄΄). Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ, στο οποίο ο Μπιλάλης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της δυτικών προαστίων με 58-57 με 53΄΄ να απομένουν. Ήρθαν όμως οι δύο εύστοχες βολές του Τσιμερίκα για να γράψουν το 58-59 4΄΄ πριν το τέλος, με την ΔΕΚΑ να πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 21-18, 29-38, 40-54, 58-59

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος 9, Μπιλαλής 11(1), Ντιπτσής 4, Μαραγκουδάκης, Βλαχογιάννης 5(1), Μπουντούρης 2, Φίλιππας 8, Ζούγρης 15, Σταυρακόπουλος 4.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Τζαμπαζλής 3(1), Τσιμερίκας Β. 5, Λιοτόπουλος 17(3), Ιωαννίδης 4, Παλαμίδας, Σαμοντούροβ 7(1), Καλατζής 15(4), Καρυώτης 8.