Έχασε από τον Κάδμο το Ηράκλειο, αύριο με Ολυμπιακό

Στο Λίντο ο πρόεδρος της ΕΟΚ ...

Πολύτιμες εμπειρίες συλλέγουν οι παίκτες του Ηράκλειο ΟΑΑ στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που φιλοξενείται στο Ηράκλειο. Μπορεί οι παίκτες του Αλέξη Πετράκη να έχουν τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια ωστόσο οι παραστάσεις που έχουν από το τουρνουά είναι πολύτιμη παρακαταθήκη για το μέλλον! Χθες το Ηράκλειο ΟΑΑ γνώρισε την ήττα από τον Κάδμο με 49-62 στο γήπεδο του Πανεπιστημίου και αύριο(17:30), στο ίδιο κλειστό, θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

«Δεν περίμενα να βάλει ο αντίπαλος τόσα σουτ. Τα δώσαμε όλα σαν ομάδα, αλλά και οι αντίπαλοί μας τα έδωσαν όλα. Θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια και ίσως ξαναβρεθούμε», τόνισε ο αθλητής του Ηρακλείου Γιάννης Κανατάκης.

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στον Κάδμο καθώς κατάφερε να περιορίσει το Ηράκλειο σε μόλις 3 πόντους στο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19-3. Η ομάδα της Κρήτης πέρασε στην αντεπίθεση και με επί μέρους σκορ 11-1 μείωσε σε 14-20 (14΄35΄΄).

Η ομάδα της Θήβας κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι επέστρεψε σε διψήφια διαφορά (29-42). Με ένα σερί 8-0 η ομάδα της Κρήτης μείωσε σε 37-42 (31΄41΄΄), όμως ο Κάδμος επέδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σουτ και κατάφερε να επικρατήσει με το τελικό 62-49.

Τα δεκάλεπτα: 3-19, 20-29, 29-42, 49-62

Ηράκλειο (Πετράκης): Κανατάκης 9, Γενιτσαρίδης 12, Σαραντουλάκης, Μουτάφης 6, Κουγιουμτζής 5, Μηλαθιανάκης, Λαμπράκης 10(2), Βογιατζάκης 1, Κατσούρρι 4, Μαρκάκης 2.

Κάδμος (Αναστασίου): Σκούμας, Θεοδώρου 8(2), Ευαγγελίου Γιούργκεν, Μπόγρης 19(4), Ευαγγελίου Γιουτζίν 9(3), Λυμπερίου, Τούτουζας 13(1), Μελετίου 1, Μπότσης 12

Στο Λίντο ο πρόεδρος της ΕΟΚ

Τον αγώνα Ολυμπιακός- ΔΕΚΑ παρακολούθησαν χθες στο Λίντο ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος και ο γ.γ. της Ομοσπονδίας, Νίκος Νικολόπουλος. Οι εκπρόσωποι της Ομοσπονδίας παρακολουθούν το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ καθώς υπάρχουν πολλά ταλέντα στις ομάδες που βρίσκονται στην πόλη μας και αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν τα επόμενα χρόνια. Μελανό σημείο η μικρή προσέλευση του κόσμου στα κλειστά γυμναστήρια, με εκκωφαντική την απουσία κυρίως των Ακαδημιών μπάσκετ...