Άντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας

Έχασε εκτός έδρας από την Βίρτους με 91-72…

Ο Προμηθέας πάλεψε στην έδρα της Βίρτους για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, ωστόσο ... λύγισε στη συνέχεια με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 91-72 για την 7η αγωνιστική του EuroCup.

O Προμηθέας κλήθηκε να μετρήσει τις δυνάμεις του απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, Βίρτους Μπολόνια και τα κατάφερε περίφημα για περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά. Ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο έδωσε στους γηπεδούχους την διαφορά (επιμέρους 27-13), την οποία διατήρησε για την τελική επικράτηση με 91-72.

Στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκίκας με τρίποντο έγραφε το 6-6 στο παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 10-2 έφτασαν στο double score (16-8). Η Βίρτους είδε τον Προμηθέα να επιστρέφει μετά από τρίποντο του Μάιλς και δύο βολές του Ρογκαβόπουλου για το 18-16, αλλά ένα σερί 9-0 την έφερε στο 27-16. Οι φιλοξενούμενοι «θωράκισαν» την άμυνά τους και με 4 συνεχόμενους πόντους του Γιαννόπουλου έκλεισαν την περίοδο με 27-23.

Ο Ζαϊτέ των 9 πόντων μέχρι εκείνο το σημείο έκανε το 35-29 στο 14', αλλά οι προσπάθειες των Γκάντι και Χαντ έφεραν το ματς και πάλι στο... μηδέν (35-35). Στο 1'43'' πριν το ημίχρονο, ο Τεόντοσιτς διαμόρφωνε το 41-38, ωστόσο ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πάρει το προβάδισμα για το ημίχρονο και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 43-43.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η ομάδα του Ζούρου προσπέρασε για πρώτη φορά, με φόλοου του Γκραντ (43-45), ενώ λίγο αργότερα ο Αγραβάνης έδωσε «ανάσα» 3 πόντων σκοράροντας για το 48-51. Η Βίρτους πάτησε το γκάζι και πήρε «κεφάλι με το σκορ στο 60-53, ενώ έφτασε μέχρι και το +17 (70-53), με το τρίποντο του Ρέι να στέλνει τον Προμηθέα να κυνηγά το +14 (70-56) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όσο ο Ουίμς συνέχιζε να σκοράρει (81-63), Γκίκας και Χαντ προσπαθούσαν να κρατήσουν το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας τους. Ο χρόνος που απέμενε έμοιαζε διαδικαστικός με την λήξη της αναμέτρησης να δίνει στη Βίρτους το ροζ φύλλο αγώνα με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72

Πηγή: gazzetta.gr