Διπλό του ΟΦΗ επί του Μανδραϊκού

Δεν τα κατάφερε στο Αιγάλεω ο ΑΟΚ Χανιά

Mεγάλο εκτός έδρας διπλό κατάφερε να πάρει ο ΟΦΗ επί του Μανδραϊκού με 71-73, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Ηρακλείου στο α΄μέρος προσπαθούσε να βρει ρυθμό απέναντι στο Μανδραϊκό που είχε τον έλεγχο και πήγε στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με το υπέρ του 31-24. Στην επανάληψη οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη κατάφεραν να βρουν λύσεις στον επιθετικό τομέα αλλά και απαντήσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης του Μανδραϊκού και πλησίασαν στο 38΄στο 66-65 ενώ στο επόμενο λεπτό πήραν το προβάδισμα με 68-70 για να κλείσει το παιχνίδι με το τελικό 71-73.

Τα δεκάλεπτα: 12-13,31-24,48-44,71-73.

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Λιανός 19 (4), Μποχωρίδης 8 (2), Μητρόπαπας 3, Καρλάφτης 2, Τσερκιτζόγλου 12 (4), Μηλαθιανάκης , Καμπάκας, Αγαπιάδης 12, Πρωτογεράκης 3, Λιουδάκης, Καψάλης, Θεοδωρίδης, Πάλλης 16.

Προσπάθησε ο ΑΟΚ Χανιά

Την ήττα με 90-78 γνώρισε ο ΑΟΚ Χανιά από την πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος το Αιγάλεω.Η ομάδα των Χανίων ήταν ανταγωνιστική και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 25-23. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 43-42.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη μπήκαν δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 59-61 3:40 πριν το τέλος της περιόδου όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και με ένα σερί 8-0 ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα κλείνοντας την 3η περίοδο με σκορ 71-64.Στην 4η περίοδο το Αιγάλεω αύξησε ακόμη περισσότερο την διαφορά με ένα επιμέρους 19-14 για να πάρει τη νίκη με 90-78.

Τα δεκάλεπτα 25-23, 43-42, 71-64 και 90-78.

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (1), Στογιάνοβιτς 3, Ψαράς 11 (3), Καραΐσκος 13 , Σανδραμάνης 4, Νέσσης 5 (1), Κουρέπης 15 (1), Τσιρογιάννης 4, Παπαδάκης 2.

Τα αποτελέσματα: Π.Φάληρο -Δούκας 73-55, Πανιώνιος-Άρης Νικαίας 89-60, Μανδραϊκός-ΟΦΗ 71-73, Μεγαρίδα-Μελίσσια 72-59, Αιγάλεω-ΑΟΚ Χανιά 90-78 , Κρόνος Αγ.Δημητρίου-Ηλυσιακός (15/12), ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Πρωτέας Βούλας 86-66.

Η βαθμολογία:1. Αιγάλεω 16, 2. ΝΕ Μεγαρίδας 15, 3. Πρωτέας Βούλας 13, 4. Πανιώνιος 13, 5. ΕΦΑΟΖ 12, 6. ΑΟΚ Χανιά 12, 7. ΟΦΗ 12, 8. Παλαιό Φάληρο 11, 9. Μανδραϊκός 11, 10. Μελίσσια 10, 11. Δούκας 10, 12. Άρης Νίκαιας 10, 13. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 9, 14. Ηλυσιακός 8.