Πέρασε με νίκη από τη Γερμανία ο Προμηθέας

Επικράτησε 65-71 της Ουλμ για το Euro Cup…

Ο Προμηθέας Πατρών αντιμετώπισε την γερμανική Ουλμ του Γιάκα Λάκοβιτς εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική του EuroCup και κατέγραψε την πρώτη νίκη μακριά από το «σπίτι» του στην φετινή διοργάνωση και δεύτερη συνολικά, επικρατώντας με 65-71. Μπορεί να χρειάστηκε κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο για να βρει τα πατήματά του, ωστόσο κατάφερε να γυρίσει την εικόνα του παιχνιδιού και να φύγει με το κεφάλι ψηλά.

O Προμηθέας με εύκολα λάθη στο ξεκίνημα, είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 13-6 στο 5:13' και να πατούν καλύτερα στο παρκέ. Ο Ζούγκιτς ανέβασε τη διαφορά στους 8 (16-8) μερικά λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ενώ ο Γκίκας... απάντησε λίγο αργότερα αμαρκάριστος μειώνοντας για την ομάδα του (16-11). Ο Αγραβάνης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 20-15 για το πρώτο δεκάλεπτο μετά από κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό.

Στις περιόδου, αρχές της δεύτερης ο Κρίστον των 10 πόντων (4/5 δίποντα) που είχε... κέφια έκανε το 24-17, που μέσα σε μικρό διάστημα έγινε 26-21 από την προσπάθεια του δραστήριου Τζεράι Γκραντ. Στη συνέχεια προστάτεψε καλύτερα τη ρακέτα του με σωστές άμυνες και τον Ηλία Ζούρο να κάνει «αλχημείες» στο rotation. Μάλιστα, ο Ρογκαβόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς στο καλάθι (26-24) στο 16', ενώ ο ίδιος ισοφάρισε το παιχνίδι (29-29) στα 39 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 32-31 μετά το buzzer-beater σουτ του Γκίκα.

Μετά την ανάπαυλα, ο Αγραβάνης έβαλε σε θέση οδηγού τον Προμηθέα δις (32-33 και 36-37) μέσα σε 4 λεπτά, με τον Ρέι να δίνει... ανάσα 5 πόντων (36-41). Κρίστον και Κλέπεζ έκαναν φιλότιμες προσπάθειες ώστε να κρατήσουν κοντά την ομάδα τους, αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Πάτρας έδειχνε ασταμάτητη με Ρέι και Μάιλς, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 46-54.

Στην καθοριστική περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι τους και με δύο εύστοχα σουτ από την περιφέρεια των Ρέι και Γιαννόπουλου άνοιξαν την ψαλίδα στο +13 (53-66) στο 35ο λεπτό. Το σύνολο του Γιάκα Λάκοβιτς επιχείρησε να τρέξει και να πλησιάσει στα τελευταία λεπτά, με τον Κλεπέζ να διαμορφώνει το 62-69 1:30' πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71.

Πηγή: gazzetta.gr