Έκανε το 2χ2 η Εθνική Γυναικών στο μπάσκετ

Επικράτησε και της Πορτογαλίας για τα προκριματικά του Εurobasket…

Σαρωτική στο πρώτο μέρος, κακή στο δεύτερο αλλά συγκεντρωμένη στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης, η Εθνική Γυναικών επικράτησε με 64-57 της Πορτογαλίας και έκανε το 2/2 στα προκριματικά του EuroBasket 2023.

Η ομάδα του Κώστα Πρέκα είδε τις φιλοξενούμενες να μαζεύουν τη διαφορά, να παίρνουν το προβάδισμα στο 33', αλλά εκεί να δέχονται ένα σερί 8-0 που έκρινε τον αγώνα και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που ήθελαν την Ελλάδα να κάνει το 2/2.

Το 20-11 της πρώτης περιόδου (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές) και το 35-19 του ημιχρόνου, στο οποίο η Πορτογαλία είχε 8/34 σουτ (23.5%) και πέντε ασίστ για εννέα λάθη, έδειχναν πως η Ελλάδα θα είχε μια ευχάριστη βραδιά στην Ξάνθη.

Και όμως, οι φιλοξενούμενες έκαναν συγκλονιστική προσπάθεια, ροκάνισαν την διαφορά στην τρίτη περίοδο, πλησίασαν στους οκτώ (47-39) στο φινάλε της και στο 33' πήραν και το προβάδισμα (49-50) με καλάθι της Ρομπάλδο, για να δώσουν μια άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση.

Δύο βολές της Φασούλα, δύο της Νικολοπούλου και ένα δικό της λέι-απ μαζί με ακόμα δύο βολές της Φασούλα οδήγησαν σε ένα σερί 8-0 που έβαλε την Ελλάδα μπροστά με 57-50 στο 37' και έκρινε οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 35-19, 47-39, 64-57

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Φασούλα 18 (6/14 δίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 8 (6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παυλοπούλου 8 (1), Σπανού 10 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σταμάτη 12 (2), Αλεξανδρή 1, Σωτηρίου, Σταμολάμπρου 7 (1)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Βασκονσέλος): Κορέιρα 2 (1/15 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρομπάλο 15 (2), Ντα Σίλβα 2, Φερέιρα 12 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σίλβα 14 (6/12 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καρβαλέιρα, Φιλίπε, Κοστούρκοβα 1, Μάρτινς 9 (3), Ροντρίγκες 2, Σοέιρο

Πηγή: sport24.gr