Πρεμιέρα με νίκη για τον ΟΦΗ κόντρα στον Ηλυσιακό

Δύσκολη νίκη για το συγκρότημα του Βασίλη Ράλλη στο ΒΑΚ...

Θετικό ξεκίνημα για την ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής καθώς επιβλήθηκε στο ΒΑΚ του Ηλυσιακού με 69-64. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του ενώ αξίζει αναφοράς η παρουσία του κόσμου που βρέθηκε μετά από αρκετό καιρό στο κλειστό, παρακολουθώντας την προσπάθεια της ομάδας.

«Ήμασταν συγκεντρωμένοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, κυρίως στις τελευταίες λεπτομέρειες στο τέλος. Ήμασταν πάρα πολλοί καλοί στα ριμπάουντ, στην επίθεση και στην άμυνα κόντρα σε μια ομάδα που φοβόμασταν αρκετά. Κάναμε μια καλή αρχή, προχωράμε με συγκέντρωση», τόνισε μετά το παιχνίδι ο Βασίλης Ράλλης.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο 10λεπτο προηγούμενοι με 13-15 με τους γηπεδούχους πάντως να βρίσκονται κοντά κάτι που μαρτυράει και το 30-31 του ημιχρόνου. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο 30ο λεπτό με 55-54. Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη βρήκαν αποτελεσματικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήραν το ροζ φύλο αγώνα με το τελικό 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 13-15,30-31,55-54,69-64

ΟΦΗ ( Ράλλης - Καρλάφτης): Μποχωρίδης 21(4), Καψάλης, Τσερκιτζόγλου, Μηλαθιανάκης, Κοκοσάλης, Αγαπιάδης 7(2), Πρωτογεράκης 6, Καρλάφτης, Θεοδωρίδης 11, Μητρόπαππας 12, Πάλλης 12.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της πρεμιέρας είχαμε: Δούκας - ΚΑΟ Μελισσίων: 77-80, ΝΕ Μεγαρίδος - Πρωτέας Βούλας: 63 – 50, Μανδραϊκός - ΕΦΑΟ Ζωγράφου: 63-73, Πανιώνιος - Κρόνος: 68-59, Παλαιό Φάληρο - Αιγάλεω: 59-72.