Ο ΑΟΚ Χανιά κέρδισε το τουρνουά "Βασίλης Παδουβάς"

Συγκεντρώθηκαν και χρήματα για τους σεισμόπληκτους...

Στον ΟΦΗ δεν ξεχνούν τον Βασίλη Παδουβά που έφυγε νωρίς από τη ζωή! Έτσι και φέτος τίμησαν τη μνήμη του στο τουρνουά που γίνεται ανελλιπώς τα τελευταία χρόνια, παρουσία της οικογένεια του. «Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι για το φετινό τουρνουά «Βασίλης Παδουβάς», φέτος δεν τιμήσαμε μόνο την μνήμη του αγαπημένου μας Βασίλη, αλλά καταφέραμε με την βοήθεια όλων εσάς που στηρίξατε το τουρνουά να μαζέψουμε και το ποσό των 1.700€ το οποίο θα κατατεθεί στον λογαριασμό του δήμου Μίνωα Πεδιάδας για τους σεισμόπληκτους.

Ευχαριστούμε όλες τις ομάδες για την συμμετοχή τους δεν υπάρχουν χαμένοι όταν ο σκοπός είναι τόσο σπουδαίος, είμαστε όλοι νικητές. Ευχαριστούμε τους διαιτητές τους κριτές την ΕΚΑΣΚ και όλους όσους βοήθησαν για την διεξαγωγή του τουρνουά να είστε όλοι καλά», τονίζουν στον ΟΦΗ με ανακοίνωση τους.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, τον τίτλο κατέκτησε στο 7ο τουρνουά η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά που κέρδισε στον τελικό με 65-74 τον ΟΦΗ, σε ένα παιχνίδι με αυξημένο ενδιαφέρον αφού οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 36-31 όμως το επόμενο 10λεπτο έληξε ισόπαλο 47-47 για τις δύο ομάδες. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν στη νίκη που τους χάρισε τον τίτλο του τουρνουά. Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-31, 47-47, 65-74.

Στο μικρό τελικό που προηγήθηκε, ο Ηρόδοτος επικράτησε 86-77 της Αναγέννησης. Οι «κυανόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ όμως η ομάδα του Αρκαλοχωρίου ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Έτσι το 40-35 του ημιχρόνου έγινε 58-56 στο 3ο δεκάλεπτο για να διευρύνει στο τέλος ο Ηρόδοτος τη διαφορά και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-35, 58-56, 86-77.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων ο ΑΟΚ Χανιά επιβλήθηκε 92-40 του Ηροδότου, με εμφανή τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Τα δεκάλεπτα: 32-17, 50-28, 74-33, 92-40.

Στο άλλο παιχνίδι ο ΟΦΗ νίκησε 66-46 την Αναγέννηση, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του. Τα δεκάλεπτα: 15-8, 29-19, 54-32, 66-46.