Πρεμιέρα με νίκη για το Λαύριο στη Basketball Champions League

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ…

Το Λαύριο υποδέχτηκε στο ΣΕΦ την γαλλική Ντιζόν για την πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League και κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη την πορεία του στην ευρωπαϊκή διοργάνωση, επικρατώντας με 65-63

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι την αναμέτρηση, ωστόσο το Λαύριο κατάφερε πάρει τα ηνία του αγώνα, χτίζοντας διαφορά μέχρι και 8 πόντων (14-6, 6'). Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η Ντιζόν απάντησε στην ελληνική ομάδα, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να βρεθεί σε θέση οδηγού (16-14, 10'). Το σύνολο του Σερέλη με τους Μουράτο, Κάρτερ και Λιούις δεν πτοήθηκε από την πίεση των Γάλλων και δεν τους επέτρεψε να προηγηθούν ούτε μία φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-28, 20').

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τους Τσέις και Κέλι και κατάφεραν, όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά και να αποκτήσουν μία μικρή διαφορά πέντε πόντων (35-40, 25'). Το Λαύριο δεν άφησε τους αντιπάλους του να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ και περνώντας στην αντεπίθεση, με μπροστάρη τον Κάρτερ και τον εξαιρετικό Κακλαμανάκη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +1 (44-43, 30'). Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση την εξέλιξη του αγώνα το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε... θρίλερ, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Οι παίκτες του Σερέλη ανέβασαν «στροφές» λίγο πριν το τέλος και με ένα τρίποντο του Κάρτερ, δύο λεπτά πριν τη λήξη, πήραν προβάδισμα 5 πόντων (61-56, 38'). Οι Γάλλοι βρήκαν εκ νέου τις λύσεις και λίγο αργότερα, με τρίποντο του Χόλστον, ισοφάρισαν σε 63-63, στα 28''. Με πέντε δευτερόλεπτα να υπολείπονται, ο Γκόινς έκανε το 65-63, ενώ ο ίδιος έκοψε την προσπάθεια του Κέλι στην τελευταία επίθεση της Ντιζόν.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Κάρτερ με 15 πόντους, ενώ ο Κακλαμανάκης άγγιξε το double-double με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι Γκόινς και Μουράτος σημείωσαν από 10 πόντους έκαστος.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Τσέις σημείωσε 15 πόντους, ο Κέλι πέτυχε 14 πόντους και ο Χόλστον τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63.

Ήττα για τον ΠΑΟΚ

Το τρίποντο του Γκρίφιν στα 2’38’’ πριν το φινάλε, για το 58-64, με τον ΠΑΟΚ να έχει προηγηθεί και με +12 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (46-58), έδειχνε πως… κλείδωνε την νίκη του Δικέφαλου, στην έδρα της Ιγκοκέα. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, όμως, οι φιλοξενούμενοι… έπαιξαν με την φωτιά και… κάηκαν, με αποτέλεσμα οι Βόσνιοι να τρέξουν ένα 10-0, για το 68-64, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να ξεκινήσει με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στο BCL.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Ιγκοκέα. Ένα κακό στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 19-12 και ένα πολύ καλό στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και ο Δικέφαλος έτρεξε ένα επιμέρους 20-7, μετατρέποντας το -6 του 10’ σε +6 στο ημίχρονο (26-32).

Εκεί, όμως, που ο ΠΑΟΚ έδειχνε να κρατάει το παιχνίδι στα χέρια του, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη θυμήθηκαν το κάκιστο πρόσωπο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, δίνοντας το δικαίωμα στην Ιγκοκέα να ξεκινήσει με ένα 16-4 για το 42-36 του 25’. Δύο συνεχόμενα τρίποντα των Γιάνκοβιτς και ΝτιΛέο και ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Γκρίφιν, έδωσε ένα γρήγορο 8-0 για τον ΠΑΟΚ, που πέρασε εκ νέου μπροστά με 44-42, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά με 49-43. Μάλιστα, το τρίποντο του Ντιλέο, στο 32’, έφερε για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ με διψήφια υπέρ του διαφορά (44-55). Η Ιγκοκέα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, κατεβάζοντας την διαφορά σε απόσταση βολής (55-58 στο 36’), όμως το τρίποντο του Τολιόπουλου για το 55-61… έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων. Ο Γκρίφιν απάντησε με τρίποντο στο τρίποντο του Γουόλερ, για το 64-58, ο Ραντάνοφ με ακόμα ένα τρίποντο μείωσε σε 61-64 και το τελευταίο δίλεπτο… μύριζε θρίλερ. Το καλάθι του Τζόρτζεβιτς, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, έφερε το ματς στον πόντο (63-64), ενώ ο ίδιος έβαλε την ομάδα του μπροστά με 65-64, στα 53’’ πριν το τέλος. Ο Ραντάνοφ έκοψε στα ίσα τον Γκρίφιν, με τον ίδιο, με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα, να δίνει… αέρα τεσσάρων πόντων στην Ιγκοκέα (68-64) στα 17’’, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-32, 43-49, 68-64

Πηγή: superbasket.gr