ΕΚΑΣΚ: Οι ομάδες που πήραν την πρόκριση στο Κυπέλλου

Δείτε τι έκαναν οι ομάδες στην Α΄φάση του θεσμού...

Ρέθυμνο, Δειλινό, Ηράκλειο, Εργοτέλης, Αναγέννηση και Μεσσαρά είναι οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ μετά τα παιχνίδια του Σαββατοκύριακου. Εκεί όπου θα αναμετρηθούν: Ηράκλειο – Εργοτέλης, Ρέθυμνο BC – Μεσσαρά και Δειλινό – Αναγέννηση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Α΄Φάσης: Δειλινό – Χανιά BC 72-54, Ηράκλειο – ΟΑ Χανίων 91-52, Ακαδημία BC – Εργοτέλης 42-74, Ηρόδοτος – Ρέθυμνο 52-60, Μεσσαρά – ΑΟ Κύδων 20-0 α.α., Αναγέννηση – ΑΟΚ Ιεράπετρα 71-54.

Το Ρέθυμνο επικράτησε στο κλειστό της Αλικαρνασσού του Ηροδότου με 52-60 σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια του οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον Κούμουλο (21π(5), βρήκαν λύσεις στην τελευταία περίοδο και πήραν τη νίκη. Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-32, 40-38, 52-60.

Επιβλητική εμφάνιση για το Ηράκλειο ΟΑΑ με 91-52 επί του ΟΑΧανών με τον Μαρκόπουλο να σημειώνει 31 πόντους. Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη δεν είχαν κανέναν πρόβλημα απέναντι στην ομάδα των Χανίων που δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση. Τα δεκάλεπτα: 27- 19, 49- 29 , 74-44 , 91-52.

Τη νίκη πρόκριση επί των Χανίων πανηγύρισε το Δειλινό με 72-54. Η ομάδα του Ηρακλείου είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τα Χανιά να παρουσιάζονται αδύναμα να αντιδράσουν. Τα δεκάλεπτα: 24-9, 46-33 , 63-44 , 72- 54

Την ανωτερότητα του έδειξε ο Εργοτέλης στο παιχνίδι με την Ακαδημία στο Ρέθυμνο, παίρνοντας τη νίκη- πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού με 42-74. Τα δεκάλεπτα: 13-14, 23-38, 28-55 , 42- 74

Η Αναγέννηση επικράτησε στο κλειστό γυμναστήριο Αρκαλοχωρίου του ΑΟΚ Ιεράπετρας με 71-54 . Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά. Τα δεκάλεπτα: 19-18, 30-27 , 52-49 ,71- 54