Με Παπαπέτρου νίκησε την Βίρτους Μπολόνια ο Παναθηναϊκός

Με 41 πόντους του αρχηγού του «τριφυλλιού» ήρθε η νίκη στην 2η παράταση...

Ο Παπαπέτρου οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια, 112-111 στη 2η παράταση!

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» ήταν ασταμάτητος και κράτησε όρθια την ομάδα του πετυχαίνοντας 41 πόντους (!), μεταξύ αυτών και το νικητήριο καλάθι στα 3 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του μικρού τελικού του Magenta Cup.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Πέρι (25 πόντοι), αρνητικοί οι Οκάρο Γουάιτ και Έβανς, που δεν βοήθησαν καθόλου. Κακή αμυντική συμπεριφορά από τους «πράσινους» στο 4ο δεκάλεπτο, απώλεσαν διαφορά 13 πόντων.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Πέρι, Παπαπέτρου, Κασελάκη, Γουάιτ και Φλόιντ. Οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και απέκτησαν μικρό προβάδισμα (10-5 στο 3’). Με Κασελάκη και Παπαπέτρου να το καθοδηγούν επιθετικά, το «τριφύλλι» είχε +7 (16-9), ωστόσο μπλόκαρε στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με συνέπεια να δεχθεί 6-0 σερί από τη Βίρτους, η οποία ισοφάρισε σε 23-23.

Στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, η ομάδα του Πρίφτη βραχυκύκλωσε κι έκανε τραγικά λάθη, με συνέπεια το «προσπέρασμα» των Ιταλών (25-28). Το τάιμ άουτ του Έλληνα τεχνικού αφύπνισε τους παίκτες του, που έτρεξαν σερί 8-0 με μπροστάρη τον Πέρι (33-28). Η απάντηση της ομάδας του Σκαριόλο ήρθε με 7-0, το οποίο την έφερε στο +2 (33-35).

Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τη νευρικότητα στο αντίπαλο στρατόπεδο, που έφερε μεταξύ άλλων και την αποβολή του Σκαριόλο με 2 τεχνικές ποινές: με οδηγό τον Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (43-42).

Στην 3η περίοδο, το «τριφύλλι» βρήκε ρυθμό επιθετικά κι έφτανε με ευκολία στο αντίπαλο καλάθι. Με τον Παπαπέτρου να εκτελεί από… παντού και τον Πέρι άξιο συμπαραστάτη του, η ομάδα του Πρίφτη έφτασε μέχρι και το +13 (64-51). Με buzzer beater τρίποντο του Μπελινέλι από το κέντρο του γηπέδου, η Βίρτους μείωσε σε 71-61 στο φινάλε του δεκαλέπτου και πήρε ώθηση για την επόμενη περίοδο.

Το 4ο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική μορφή, αφού οι «πράσινοι» χαλάρωσαν αμυντικά και παράλληλα μπλόκαραν επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ιταλοί, που έτρεξαν σερί 11-0 και μετέτρεψαν το 80-71 (34’) σε 80-82 (37’). Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους πρωταθλητές Ελλάδας, αφού οι παίκτες του Σκαριόλο ξέφυγαν με +6 (84-90), ένα λεπτό πριν από το φινάλε.

Μόνο που ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δύο διαδοχικά τρίποντα από Παπαπέτρου και Κασελάκη, ισοφάρισε σε 90-90 κι έστειλε το ματς στην παράταση, αφού πρώτα ο Φλόιντ φιλοδώρησε με μεγαλοπρεπέστατη τάπα τον Γουίμς στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 71-61, 90-90, 100-100 (παρ.), 112-111 (2η παρ.).

Πηγή: sport-fm.gr