Ελλάδα, φουλ για Ολυμπιάδα, έκανε "σκόνη (81-63) την Τουρκία, τελικός...με Τσεχία!

Εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, όλοι έπαιξαν μπάσκετ επιπέδου NBA σε άμυνα και επίθεση...

H Eθνική πήγε με...μισή ομάδα στον Καναδά, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο με την ήττα της από τους γηπεδούχους στο πρώτο ματς του προολυμπιακού τουρνουά, βρέθηκε να χάνει από την Τουρκία με 14 πόντους στο ξεκίνημα (22-8) της σημερινής αναμέτρησης αλλά τα κατάφερε!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει και με μια τρομερή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο διέλυσε την Τουρκία (81-63) και προκρίθηκε στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά. Εκεί τα ξημερώματα της Δευτέρας (2:05 πμ.) θα αντιμετωπίσει την Τσεχία (επικράτησε 103-101 του Καναδά στην παράταση στον άλλο ημιτελικό) για το εισιτήριο για το Τόκιο. Για  να λέμε "Ελλάδα, πρώτη φορά σε Ολυμπιάδα!"

Κλειδί η τρομερή άμυνα, που κράτησε την Τουρκία στους 41 πόντους μετά την πρώτη περίοδο. Κορυφαίος ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ κι 6 ασίστ, σπουδαίος ο Κώστας Σλούκας με 15 πόντους και 9 ασίστ, πολύτιμος στο πρώτο ημίχρονο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 14 πόντους. Φοβερή δουλειά από τους ψηλούς, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει 14 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Ντίνο Μήτογλου 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Φουρκάν Κορκμάζ με 20 πόντους (4/9 τρίποντα) πάλευε σχεδόν μόνος του από τους Τούρκους.

Δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ 20 (6/15 σουτ, 4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 7 (1/5 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 9 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκίας: 12/29 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 12/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 24/44 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 9/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Απίστευτη πρόκριση της Τσεχίας κατά του Καναδά

Εκπληξη ή μάλλον... βόμβα στο Προολυμπιακό Τουρνουά της Βικτώρια. Η Τσεχία με καταπληκτική εμφάνιση νίκησε (103-101) τον οικοδεσπότη Καναδά και τα ξημερώματα της Δευτέρας (2:05 πμ.) θα διεκδικήσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο απέναντι σε Ελλάδα.

Λυτρωτής ο Τόμας Σατοράνσκι, που με δύσκολο σουτ στα 1,9'' πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Νωρίτερα, ο Καναδάς είχε στείλει το ματς στην παράταση παρότι βρισκόταν στο -99 στα 44''. Ο γκαρντ των Μπουλς είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 31 πόντους (7/12 τρίποντα) και 5 ασίστ είχε ο Μπλέικ Σιλμπ. Εξαιρετικός ο Οντρέι Μπάλβιν με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 τάπες...

Πηγή φωτογραφίας: INTIME