Βελτιωμένη αλλά ηττήθηκε από την Ιταλία και αποκλείστηκε η Εθνική Γυναικών

Τα κορίτσια έκαναν την προσπάθειά τους στο Ευρωμπάσκετ, με την πορεία να ολοκληρώνεται...

Βελτιωμένη εμφανίστηκε σήμερα η Εθνική Γυναικών, ωστόσο δεν απέφυγε ξανά την ήττα, χάνοντας 77-67 από την Ιταλία στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων, αποχαιρετώντας έτσι από νωρίς το Ευρωμπάσκετ 2021.

Έτσι, η Εθνική μας ομάδα ολοκλήρωσε την πορεία της στον όμιλο με τρεις ήττες, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση ενός δύσκολου γκρουπ.

Με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να επιστρέφει στη δράση, έπειτα από τις ενοχλήσεις που ένιωθε στη μέση και την άφησαν εκτός αγώνα με τη Σερβία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε και γύρισε από το -17 του ημιχρόνου, παίρνοντας το προβάδισμα 64-63 στα μέσα της τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο στο τέλος... λύγισε στις λεπτομέρειες.

Κορυφαία για το σύνολο του Βασίλη Μασλαρινού ήταν η Σταμολάμπρου με 23 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Σπανού και Μποσγανά με 13 πόντους αντίστοιχα. Για τις νικήτριες, ξεχώρισαν Πένα (13 πόντους) και Ζανταλασίνι (11 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-24, 58-47, 77-67

Πηγή φωτογραφίας: INTIME