Ήττα της Εθνικής Γυναικών από το Βέλγιο

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωμπάσκετ που θα διεξαχθεί 17-27 Ιουνίου…

Την ήττα από το Βέλγιο με 67-53 γνώρισε η Εθνική Γυναικών σε φιλικό αγώνα που έγινε την Πέμπτη (10/6) το βράδυ στο Κορτράικ στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωμπάσκετ που θα διεξαχθεί 17-27 Ιουνίου.

Η ελληνική ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς την Αγγελική Νικολοπούλου (που αναρρώνει από τον τραυματισμό της) παρουσίασε καλή εικόνα με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και δεχόμενη ένα 16-0 βρέθηκε στο... -16 (37-21).
Η διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε τους 20 πόντους (45-25), αλλά οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού μείωσαν σε 59-48 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η κόρνα της λήξης βρήκε το Βέλγιο να κερδίζει το παιχνίδι με 67-53 και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για αύριο Σάββατο (12/6, 17.00) για το δεύτερο φιλικό.
Δεκάλεπτα: 16-15, 37-23, 51-37, 67-53
Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 6(1), Μποσγανά, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 9 (1), Σωτηρίου 4, Λούκα 2, Σπανού 8, Χριστινάκη 13, Τσινέκε 1, Δίελα, Φασούλα 10.
Η Ελεάννα Χριστινάκη τραυματίστηκε ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του αγώνα και σήμερα θα υποβληθεί σε εξετάσεις.