Συγκλονιστική νίκη για τους Μπακς

Με μεγάλο καλάθι του Μίντλετον νίκησαν στην παράταση 109-107 τους Χιτ

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ με τους Χιτ, παίρνοντας μία συγκλονιστική νίκη στην παράταση με 109-107 χάρη σ’ ένα μεγάλο καλάθι του Κρις Μίντλετον στα 0,5’’ πριν τη λήξη.

Το ματς ήταν τρομερό ντέρμπι, χωρίς καμία ομάδα να μπορέσει να χτίσει διαφορά και τον τον Τζίμι Μπάτλερ για τους Χιτ με buzzer beater να στέλνει το ματς στην παράταση, διαμορφώνοντας το 99-99 της κανονικής διάρκειας.

Ο Γιαννης Αντετοκούνμπο (26 πόντοι, 10/24 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/12 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 φάουλ σε 45:27) πάλεψε με απίστευτο πάθος, είχε σπουδαίες και δύσκολες στιγμές απέναντι σε μια άμυνα που παραδοσιακά τον οδηγεί στα όριά του, όμως ο Μίντλετον (27 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα) κι ο Χόλιντεϊ (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) τον υποστήριξαν άψογα μαζί με τον Μπρουκ Λόπεζ των 18 πόντων και των 8 ριμπάουντ.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει ξανά στο Fiserv Forum τα ξημερώματα της Τρίτης (02:30 ώρα Ελλάδας), πριν οι δυο ομάδες μεταφερθούν στο Μαϊάμι για το Game 3 (ξημερώματα Παρασκευής στις 02:30) και το βράδυ του Σαββάτου (20:30).