Α1 μπάσκετ γυναικών: Πήρε… κεφάλι ο Ολυμπιακός, 73-58 τον Παναθηναϊκό

Στην… επανάληψη της πρώτης αναμέτρησης των δύο ομάδων

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στον τελικό για την Α1 μπάσκετ γυναικών που επαναλήφθηκε σήμερα, νικώντας 73-58 τον Παναθηναϊκό.

Έτσι, τα κορίτσια της πειραιώτικης ομάδας έκαναν το 2-1 στη σειρά.

Απόλυτη πρωταγωνίστρια για τους γηπεδούχους ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους (8/13 δίπ., 3/4 τρίπ., 3/4 βολές). Με τις Ντέβις (11π.), Φοντέιν (10π.) και Σταμάτη (10π.) να συνεπικουρούν. Από την πλευρά των «πράσινων», οι οποίες είχαν 3/18 τρίποντα, ξεχώρισαν οι Ριντ (16π.) και Λεουτσάνκα (13π.).

Το επόμενο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (22/5, 15:00) στη Λεωφόρο και εφόσον χρειαστεί τρίτο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα (24/5, 15:00) εκ νέου στο ΣΕΦ.

O Γιώργος Παντελάκης επέλεξε για την αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού τις Ντέιβις, Σταμολάμπρου, Αλεξανδρή, Φοντέιν και Κόστοβιτς, ενώ για τις «πράσινες» η Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε με τις Λεουτσάνκα, Χατζηνικολάου, Μόργκαν, Λύμουρα και Ριντ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά για έναν πόντο (8-7) ύστερα από 4'20''. Ωστόσο, σιγά-σιγά οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν να φορτσάρουν. Αρχικά έτρεξαν επί μέρους σκορ 9-0 για το 16-8, το οποίο έγινε 20-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο και ο Ολυμπιακός έχοντας σε τρελά κέφια τη Σταμολάμπρου βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (24-14) ύστερα από ενάμιση λεπτό. Αν και οι Λεουτσάνκα και Ριντ προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τις φιλοξενούμενες, η γκαρντ των Πειραιωτών έμοιαζε ασταμάτητη σε κάθε σημείο του γηπέδου (6/7 δίπ., 2/3 τρίπ., 3/4β.) οδηγώντας την ομάδα της μέχρι και το +17 (38-21). Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-23. Για την εν λόγω διαφορά έπαιξε καταλυτικό ρόλο και το 0/10 που είχαν οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη από τα 6,75μ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +20 (45-25) ύστερα από 1'37'' στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν τη διαφορά αρχικά στους 15 πόντους (45-30) με τους πέντε πόντους τις Ριντ και εν συνεχεία στους εννέα (53-44). Με τη Σταμάτη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να στέλνει την ομάδα της στο +12 (56-44) στην τελευταία περίοδο.

Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν αρκετά «φτωχό» ένεκα των αρκετά άστοχων προσπαθειών από τις παίκτριες αμφότερων των κλαμπ. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, όντας απόλυτα ψύχραιμος διατήρησε τη διψήφια διαφορά του μέχρι και την τελευταία κόρνα, φτάνοντας στη νίκη και στο 2-1 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 28(3), Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 7(1), Κόστοβιτς 5, Παντελή, Ντέιβις 11(1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 11(1), Μούλη 6, Λύμουρα 7(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 13, Χατζηνικολάου 2.