Με το… δεξί στα Play off: Νίκη για το Λαύριο, 87-68 τον Κολλοσό

Πήρε… κεφάλι για την πρόκριση στα ημιτελικά

Το Λαύριο ξεκίνησε νικηφόρα στα Play off της Basket League, νικώντας 87-68 τον Κολοσσό στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Έτσι, πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Μουράτος (23 πόντοι με 5/10 τρίποντα), Ντιαλό (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ανοσίκε (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ), με την ομάδα της ανατολικής Αττικής να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην postseason!

Από την άλλη, για τους Ροδίτες πάλεψαν οι Άρτις (19 πόντοι, 5 ασίστ) και Ντράγκοβιτς (17 πόντοι με 6/6 εντός παιδιάς, 6 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά το παιχνίδι και ζορίζονταν στο επιθετικό κομμάτι, όπως φαίνεται και από το χαμηλό σκορ (6-3) στο πρώτο τετράλεπτο. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και απομακρύνθηκαν κάπως (11-5), ωστόσο ο Κολοσσός αντέδρασε και επανήλθε (14-14 στο 8’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να έχει μικρό προβάδισμα (22-19).

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα της ανατολικής Αττικής μπήκε… αγριεμένη και κυριάρχησε απόλυτα. Με σερί 11-0, οι παίκτες του Σερέλη εκτοξεύτηκαν στο +14 (33-19 στο 14’), την ώρα που οι «νησιώτες» είχαν βραχυκυκλώσει επιθετικά. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε διά χειρός Καντέρ και Άντριτς, οι οποίοι ανέβασαν στροφές κι έφεραν την ομάδα τους στο -6 (35-29 στο 18’). Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν διψήφια διαφορά (40-30).

Το… πάρτι του Λαυρίου συνεχίστηκε στην 3η περίοδο, όταν και βρήκε εύκολα διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και με τους Μουράτο, Ντιαλό να εκτελούν, απομακρύνθηκε με +20 (62-42 στο 28’). Κάπου εκεί οι Ροδίτες αφυπνίστηκαν και με τους Καμαριανό, Άρτις να πυροβολούν, μείωσαν στο -14 στο φινάλε του δεκαλέπτου (65-51).

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 7-0 και πλησίασαν (65-58 στο 32’), αναγκάζοντας τον Σερέλη να ζητήσει τάιμ άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με 9-0, που τους έφερε στο +16 (74-58 στο 35’) κι έβαλε το νερό στο αυλάκι. Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία, καθώς οι «νησιώτες» δεν είχαν τα κουράγια να το παλέψουν. Το τελικό 87-68 σφράγισε το 1-0 για την ομάδα της ανατολικής Αττικής.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-30, 65-51, 87-68.