Ήττα για τον ΟΑΧανίων στα Γιάννινα και οριστικά 4ος

Στην αυλαία του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ Γυναικών...

Μία ανώδυνη ήττα υπέστη ο ΟΑΧανίων στα Γιάννινα από την ομώνυμη ομάδα με 78-60 στο τελευταίο παιχνίδι της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Πιθανώς αυτό να ήταν το τελευταίο ματς για τον 4ο στη βαθμολογία ΟΑΧ (22β.), αφού έχει γίνει από κοινού αίτημα με τον 3ο ΠΑΟΚ (24β.) για ματαίωση των αγώνων για τις θέσεις 3-4. Η ομάδα της Κρήτης ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (17-21), αυξάνοντας την διαφορά στους οκτώ πόντους στο ημίχρονο (31-38). Ο ΠΑΣ, όμως, μπήκε μεταμορφωμένος στο παρκέ, με την έναρξη της επανάληψης, έτρεξε ένα εκκωφαντικό 30-9 για το 61-47, διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας, μέχρι το φινάλε.

Ολυμπιακός (27β.) και Παναθηναϊκός (26β.) που τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις θα διεκδικήσουν τον τίτλο που θα κριθεί στις τρεις νίκες με τις ερυθρόλευκες να έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Η σειρά ξεκινάει την Τετάρτη.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 31-38, 61-47, 78-60

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 20(4), Σαρηγιαννίδου 2, Ντάλα 4, Κατσαμούρη, Γκρέις 15(1), Μπράουν 23(2), Πάφη 3(1), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 11.
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 4, Μπιν 2, Θεοδώρου 10(1), Νταουντάκη 2, Ψυχογιού 12(4), Λίτσι, Λαλέογλου 3(1), Φάρου 4, Ντράμοντ 10(2), Τζάκσον 13.