Εξαιρετικός ο Giannis: Νίκη… θρίλερ οι Μπακς, 135-134 τους Ουίζαρντς

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη επιτυχία για τα «ελάφια»

Πολύ δύσκολη νίκη για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του, αφού οι Ουίζαρντς αποδείχθηκαν… σκληρό καρύδι για τους Μπακς.

Τα «ελάφια» σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε… θρίλερ, επικράτησαν 135-134, σημειώνοντας έτσι την 4η συνεχόμενη νίκη.

Το Μιλγουόκι, με τη νέα του νίκη, ανέβηκε στο 42-24 (20-14 εντός έδρας) και συνεχίζει να κυνηγά τη δεύτερη θέση, ενώ έχει ελπίδες ακόμα και για την πρώτη της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 23 πόντους (με 7/8 βολές, 8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε και 2 κοψίματα σε 29:40 λεπτά συμμετοχής. Ωστόσο, έπεσε «θύμα» του Γουέστμπρουκ, ο οποίος έξυπνα κέρδισε το επιθετικό φάουλ, που ήταν το έκτο για τον Έλληνα άσο ο οποίος βγήκε εκτός αγώνες με 2 λεπτά για το τέλος.

Συμπαραστάτες του Έλληνα σταρ ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους, ο Πατ Κόνατον πρόσθεσε 16 πόντους και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 3 πόντους (με 3/4 βολές, 0/2 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 16 λεπτά συμμετοχής. Οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς τον Κρις Μίντλετον, ενώ τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Πι Τζέι Τάκερ.

Στο απέναντι στρατόπεδο, οι Γουίζαρντς είχαν σε καλό βράδυ τον Ράσελ Γουέστμπρουκ που έφτασε τα 179 triple-doubles (29 πόντοι από 12/18 δίποντα και 5/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 40:32). Από την πλευρά του, ο Μπράντλι Μπιλ ήταν απολαυστικός, αφού έκανε πέτυχε 42 πόντους (με 11/18 δίποντα,, 3/6 τρίποντα, 11/14 βολές), ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Φιλότιμη προσπάθεια από τον Ντάνιελ Γκάφορντ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 14 λεπτά.