Κύπελλο μπάσκετ: Άνετα στον ημιτελικό ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» νίκησαν 88-62 το Περιστέρι και αύριο αντιμετωίζουν το Λαύριο

Μήνυμα... κούπας έστειλε ο Παναθηναϊκός στον χθεσινό προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στο Περιστέρι. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφτασε στο θριαμβευτικό 88-62 χωρίς να... φορτσάρει ιδιαίτερα.

Ουσιαστικά έπαιξε άμυνα σε μια περίοδο (την τρίτη) και καθάρισε τη νίκη-πρόκριση στον ημιτελικό της Πέμπτης (6/5) κόντρα στο Λαύριο, με αξιοσημείωτο επιθετικό πλουραλισμό.

Μήτογλου (15π., 4ρ.) και Παπαγιάννης (12π., 8ρ.) ήταν κυρίαρχοι στις δύο ρακέτες, αλλά κορυφαίος «πράσινος» ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος, μετρώντας 8 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 19 λεπτά συμμετοχής. «Διψήφιοι» ήταν και οι Χεζόνια (11π.), Μπέντιλ (11π.) και Ουάιτ (10π.), ενώ ο Μακ είχε 9 πόντους με τρία τρίποντα.

Από το Περιστέρι, που πάλεψε για ένα ημίχρονο, ξεχώρισε ο Μακλίν (16π.), ενώ προς το τέλος του αγώνα «εμφανίστηκε» και ο Πέτεγουεϊ (14π.).