Δεν τα κατάφεραν τα Χανιά στην Πυλαία

Έχασε και τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ η ομάδα του Θεοδωράκη...

Βαριά ήταν γνώρισαν χθες οι Γυναίκες του ΟΑΧανίων από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 86-56 για την Α1 μπάσκετ. Οι γηπεδούχες μάλιστα κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας στο πρώτο παιχνίδι στα Χανιά (74-64) πετυχαίνοντας το 8-2 ενώ οι φιλοξενούμενες έπεσαν στο 7-3, με την 2η συνεχόμενη ήττα τους.

Οι Γυναίκες του ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στο πρώτο ημίχρονο, αποκτώντας μία μικρή διαφορά έξι πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (22-16), για να ακολουθήσει μία καταιγιστική 2η περίοδος (32-14), που εκτόξευσε την διαφορά στους 24 πόντους (54-30), κάνοντας ευκολότερο το έργο των γηπεδούχων στην συνέχεια.

Η ομάδα του ΟΑΧ προσπάθησε να μειώσει στην 3η περίοδο χωρίς όμως να καταφέρει κάτι αφού τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού επέβαλαν το ρυθμός τους, έβρισκαν λύσεις και έφτασαν άνετα στο τελικό +30 (86-56).

Η νίκη αυτή φέρνει τον ΠΑΟΚ στους 18 βαθμούς, αφήνοντας πίσω του τα Χανιά με 17.

Εκπληκτική η Μάντεν, έφτασε πολύ κοντά στο triple double, έχοντας 24 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 54-30, 64-48, 86-56.

ΠΑΟΚ (Βασίλης Μασλαρινός): Ακλ 15(3), Μάγιο 15, Κιλαζίδου, Σύρρα 2, Κεσσίδου, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα 11(1), Καρλάφτη 12(2), Γρηγορίου, Τσαβόνι 7(1), Μάντεν 24.

ΟΑ Χανίων (Λευτέρης Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 2, Λίτσι 4, Θεοδώρου 5(1), Νταουντάκη, Φάρρου 2, Ψυχογιού 3(1), Μπιν 14 (6 ριμπ., 7 ασ.), Ντράμοντ 10, Τζάκσον 16(1), Παπαδάκη.