Κατοστάρα για Παναθηναϊκό με Μεσολόγγι

Σούπερ ο Μποχωρίδης, τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων

Περίπατος στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στο Μεσολόγγι και πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη με 102-68, «ξεσπώντας» για την ήττα στην Πόλη από την Εφές.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ έδωσε τον τόνο στον Παναθηναϊκό, με τους Χεζόνια (11π), Μακ (10π) και Μήτογλου (9π, 5ρ) να ακολουθούν. Στην αντίπερα όχθη, οι 15 πόντοι του Λάιονς και οι 14 του Γκότσερ δεν ήταν αρκετοί.

Ένα επιμέρους 24-6 σε διάστημα οκτώ λεπτών στην 3η περίοδο έφτανε και περίσσευε για τον Παναθηναϊκό για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +24 (72-48) και να μετατρέψει όλο το υπόλοιπο ματς σε... τυπική διαδικασία και μια καλή προπόνηση ενόψει των δύο σερί αγώνων για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68.