Ο Γιάννης «καθάρισε» πάλι για τους Μπακς

Με 38 πόντους και 10 ριμπάουντ τους οδήγησε στο 129-125 επί των Πέλικανς

Την τέταρτη σερί νίκη τους πανηγύρισαν οι Μπακς, μολονότι αυτή ήρθε με πολύ κόπο και καθόλου πειστική εμφάνιση. Επικράτησαν 129-125 των Πέλικανς στο Μιλγουόκι κι αυτό το οφείλουν σε μεγάλο βαθμό στον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Greek Freak δεν είχε… μόνο 38 πόντους (8/10 βολές, 12/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά. Ήταν κι αυτός που όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 118-119 πήρε την κατάσταση στα χέρια του σημειώνοντας καθοριστικούς πόντους, ενώ έκανε κι ένα κρίσιμο μπλοκ στον Στίβεν Άνταμς στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Κρις Μίντλετον με 31 και ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο με 24 πόντους τον ακολούθησαν σε απόδοση, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε 8 λεπτά έχοντας ένα άστοχο τρίποντο, ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, μία τάπα και ένα λάθος.

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον έκανε εμφάνιση… All Star για τη Νέα Ορλεάνη με 34 πόντους (τους 24 στο πρώτο ημίχρονο), , 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 23 είχε ο Μπράντον Ίνγκραμ και 20 ο Λόνζο Μπολ. Ο Έρικ Μπλέντσο είχε 16 απέναντι στην παλιά του ομάδα, αλλά και ένα άστοχο τρίποντο για την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος.

Δωδεκάλεπτα: 35-31, 69-68, 103-103, 129-125