O Aντετοκούνμπο έβαλε 47 πόντους αλλά δεν έφτασαν

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Σανς 125-124 με … μοιραίο το Γιάννη…

O Γιάννης Αντετοκούνμπο τα έκανε όλα κόντρα στους Σανς, εκτός από ένα πράγμα: Να ευστοχήσει στο τελευταίο σουτ του αγώνα που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του, με το Φοίνιξ να πανηγυρίζει την νίκη με 125-124.

Ο σταρ των Μπακς ήταν συγκινητικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 47 πόντους (season high) με 15/22 σουτ (0/4 τρίποντα), 17/21 βολές, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα όμως αστόχησε όμως από την κορυφή της ρακέτας (μέχρι τότε είχε 7/7 δίποντα στην τέταρτη περίοδο), ενώ στην προηγούμενη επίθεση είχε πέσει στο παρκέ πριν δεχθεί την μπάλα, με τους Σανς να παίρνουν μία σπουδαία νίκη, επιστρέφοντας από το -16.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 30 πόντους και ο Κρις Πολ με 28 πόντους ήταν οι ηγέτες των Σανς, που είδαν τον ΝτιΆντρε Έιτον να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Μπακς, ο Κρις Μίντλετον με 18 πόντους και ο Μπριν Φορμπς με 17 πόντους ήταν αυτοί που στήριξαν περισσότερο τον Γιάννη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στην αρχή, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 32-32.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μπακς θα κατάφερναν χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγουν με 39-49. Και δεν έμειναν μάλιστα εκεί, παρά παίρνοντας λύσεις και από άλλους παίκτες πέραν του Γιάννη εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους (53-69), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 59-71.

Η 47αρα του Αντετοκούνμπο κόντρα στους Σανς

Στην τρίτη περίοδο το Μιλγουόκι συνέχισε να έχει το πάνω χέρι. Οι Σανς όμως άρχισαν να ασκούν πίεση, ευστοχώντας στο ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο. Μέχρι που ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και ευστοχώντας σε 5 σερί τρίποντα έφεραν τούμπα το ματς, μετατρέποντας το 90-99 της τρίτης περιόδου σε 107-101 στο ξεκίνημα της τέταρτης.

Κάπως έτσι, το Φοίνιξ είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας να προηγείται με 124-116 λίγο πριν το τέλος. Οι Μπακς όμως γύρισαν το παιχνίδι και ισοφάρισαν σε 124-124, πριν ο Μπούκερ με 1/2 βολές έκανε το 125-124. Ακολούθησε από μία χαμένη επίθεση για κάθε ομάδα, για να πάρει το τελευταίο σουτ του αγώνα ο Αντετοκούνμπο και να αστοχήσει.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-32, 59-71, 98-101, 125-124

ΣΑΝΣ: Καμίνσκι 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπρίτζες 15 (3), Έιτον 17 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πολ 28 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπούκερ 30 (1 τρίποντο, 6 ριμπάοντ), Κράουντερ 6 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Τζόνσον 9 (3), Μουρ 6, Γκάλογουεϊ

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 47 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντλετον 18 (7/17 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Λόπεζ 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 17 (5), ΝτιΒιντσέντζο 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρεγκ 4 (1), Πόρτις 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Όγκαστιν 6 (2), Κονατον.