Σε παιχνίδι- θρίλερ το Λαύριο πήρε την πρόκριση από την ΑΕΚ

Κέρδισε για δεύτερη φορά (90-85 στην παράταση) μέσα σε ενάμιση μήνα και κέρδισε το εισιτήριο για τους "4" του Κυπέλλου …

Σε ένα ματς... θρίλερ το Λαύριο επικράτησε με 90-85 της ΑΕΚ στην παράταση και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι αρχικά, ωστόσο λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-13,6'), η ΑΕΚ ήταν εκείνη η οποία με ένα επιμέρους 11-3 κατάφερε να ξεφύγει στο +8 (16-24, 10'). Το Λαύριο από τη μεριά του είδε την Ένωση να διατηρεί τα ηνία μέχρι το 13' (20-28), όμως με μπροστάρη τον Μουράτο, πέρασε στην αντεπίθεση και λίγο αργότερα βρέθηκε προσωρινά σε θέση οδηγού (35-32, 18'), αφού οι κιτρινόμαυροι με οδηγό τον Μέικον προηγήθηκαν εκ νέου (35-37, 20'). Η ίδια εικόνα ακολούθησε και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι παίκτες του Σερέλη πέρασαν μπροστά (46-42), ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις (52-58, 30'). Στο τελευταίο μέρος του ματς το σύνολο του Παπαθεοδώρου δεν κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά των 7 πόντων (53-60), αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με ένα σερί 6-0 έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (59-60, 35').

Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση την εξέλιξη του ματς, τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε... θρίλερ, καθώς το Λαύριο πήρε «ανάσα» 4 πόντων, 4' πριν το φινάλε (66-62). Η ΑΕΚ μείωσε με τον Μέικον για το 66-64, ωστόσο οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά τη διαφορά στο +6 (70-64, 38'). Λίγο αργότερα ο Ζήσης με εύστοχο σουτ από τα 6μ75 μείωσε στο καλάθι (74-73), ενώ μετά από άστοχο σουτ του Κάρτερ ο Μέικον με 1/2 βολές ισοφάρισε για την ομάδα του (74-74). Oι παίκτες του Σερέλη πήραν την τελευταία επίθεση και με 10.4'' να απομένουν ο Ντέιβις αστόχησε. Ο Λάνγκφορντ πήρε τη μπάλα από τον Ζήση και ευστόχησε πίσω από το κέντρο, ωστόσο δεν πρόλαβε την κόρνα της λήξης και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση (74-74, 40'). Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι δύο πλευρές αλληλοεξοντώθηκαν, ωστόσο το Λαύριο είχε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στη νίκη.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι δύο πλευρές αλληλοεξοντώθηκαν, ωστόσο το Λαύριο είχε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντιαλό με 23 πόντους, ενώ οι Μουράτος και Ντέιβις μέτρησαν από 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Από τη μεριά της Ένωσης ο Μέικον σημείωσε 24 πόντους και ο Λάνγκφορντ 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (κ.α), 90-85 (παρ.).

Πηγή: superbasket.gr