Νίκη πρόκριση για τoν Ηρακλή στην παράταση

Επικράτησε 75-79 της Μονς και θα λάβει μέρος στους «16» του Europe Cup…

Ηρακλής πήγε να βγάλει μόνος του τα μάτια του κόντρα στην Μονς, χάνοντας διαφορά 11 πόντων στην τέταρτη περίοδο. Στο τέλος όμως απέφυγε το χαρακίρι, πήρε την νίκη στην παράταση (75-79) και προκρίθηκε αήττητος με 3/3 νίκες στην φάση των 16 του FIBA Europe Cup, η οποία θα διεξαχθεί στις 23 Μαρτίου.

Ο Ολιβιέρ Χάνλαν με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Ηρακλή - αν και στο τέλος της κανονικής διάρκειας παραλίγο να είναι μοιραίος για την ομάδα του - με τον Βασίλη Καββαδά να προσθετει 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους πόντου να μπαίνουν με το σταγονόμετρο για τις δύο ομάδες. Αποτέλεσμα ήταν ένα πολύ χαμηλό σκορ, με το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με 11-11.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και ξέφυγε με 13-18. Η Μονς όμως σταδιακά αντέδρασε, μέχρι που ξέσπασε και κατάφερε χάρη σε ένα σερί 11-0 να ξεφύγει με 32-24, πριν μειώσει ο Χάνλαλν σε 32-26 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ήταν που ήρθε το ξέσπασμα του Ηρακλή. Ο "Γηραιός" αντέδρασε όταν βρέθηκε πίσω το σκορ με 37-29 και 41-34 και απάντησε με ένα σερί 11-0 για να πάρει προβάδισμα 4 πόντων (41-49), κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο όντας στο +7 (45-52).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Ηρακλής συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ανεβάζοντας την διαφορά στους 11 πόντους (45-56 και 50-61). Η Μονς όμως κάπου εκεί αντέδρασε και με ένα δικό της ξέσπασμα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-2, μειώνοντας σε 61-63. Στην επόμενη φάση ο Χάνλαν με 2 βολές έκανε το 61-65, ωστόσο ακολούθησε τρίποντο του Μπαρνς και λάθος του Χάνλαν στην επόμενη φάση οδήγησε σε καλάθι του Σπέσνερ για το 66-65, με τον Αμερικανό του Ηρακλή στην συνέχεια να κερδίζει φάουλ και με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 66-66 και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ηρακλής εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος, ξέφυγε με 71-76 και κατάφερε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-11, 32-26, 45-52, 66-66, 75-79

ΜΟΝΣ (Μπόσνιτς): Μπαρνς 14 (2), Μορτάντ 3, Πενάβα 10, Σμιθ 12 (2), Σπένσερ 14 (10 ριμπάουντ), Ντάρχαμ 16 (3), Λαμποτ, Έμανγκ, Βαν Κάνεγκχεμ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 8 (1), Χάνλαν 22 (1), Χάτσερ 7 (1), Καββαδάς 11 (11 ριμπάουντ), Μπόουλιν 7 (1), Ιμπανκς 2, Τσαϊρέλης 6, Σαγκς 7 (1), Σχίζας 6, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης