Nίκη τoυ Περιστερίου επί της Ρίτας

Με οδηγό τον Πέτγουεϊ οι γηπεδούχοι έμειναν ζωντανοί στην πρόκριση…

Xάρη στην εντυπωσιακή απόδοσή του από το 8' μέχρι το 20' και το +15 που δεν ανατράπηκε ποτέ, το Περιστέρι επιβλήθηκε εντός έδρας της Ρίτας Βίλνιους (81-74) και έμεινε ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League -εν αντιθέσει με τη λιθουανική ομάδα, που δεν έχει πλέον ελπίδες.

Τι ψάχνει πλέον το Περιστέρι; Αρχικά τη νίκη της Στρασμπούρ επί της Ρίγα το βράδυ της Τετάρτης 13 Ιανουαρίου, κι εν συνεχεία τη δική του εκτός έδρας επικράτηση επί της λετονικής ομάδας με +4 (είχε ηττηθεί στο "Ανδρέας Παπανδρέου με 84-81).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έκαναν σπουδαία δουλειά για να επιστρέψουν από το -10 και να φτάσουν μέχρι το +17 στη διάρκεια του αγώνα, έμειναν όρθιοι στην αντεπίθεση της Ρίτας Βίλνιους στο τρίτο δεκάλεπτο και πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 25 πόντους (με 10/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη και 2 κλεψίματα σε 36'05'' συμμετοχής.

Παρεμπιπτόντως, το Περιστέρι παρατάχθηκε δίχως τον Στίβεν Γκρέι, που αποχωρεί άμεσα από την ομάδα, αλλά και τον Ράιαν Χάροου, ο οποίος ταλαιπωρείται από θλάση, που αναμένεται να τον κρατήσει εκτός δράσης για τον επόμενο ενάμιση μήνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η εκκίνηση του αγώνα ήταν απογοητευτική για το Περιστέρι, που παρουσιάστηκε εξαιρετικά ευάλωτο στην άμυνα και δίχως καθαρό μυαλό στην επίθεση.

Η Ρίτας βρέθηκε γρήγορα στο +10 (10-20 στο 6'), με τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλεί άμεσα τάιμ άουτ και την εικόνα του αγώνα να αλλάζει ριζικά από εκεί κι έπειτα. Μέσα σε τρία λεπτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στον πόντο (19-20 στο 9'), αλλά δεν έμειναν μόνο εκεί.

Με τον Τέραν Πέτεγουεϊ να σκοράρει κατά ριπάς (είχε 16 πόντους στο ημίχρονο) και τα 8 κλεψίματα να φέρνουν συνεχόμενους αιφνιδιασμούς, το Περιστέρι κατάφερε να γυρίσει από το -10 (10-20) και να πάει στα αποδυτήρια, όντας στο +15 (51-36), απέναντι σε μια ομάδα που έμοιαζε... χαμένη σε πολλές περιπτώσεις.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό για την ελληνική ομάδα, που δεν μπόρεσε να διαβάσει καλά την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχε 4/15 σουτ και 4 λάθη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ρίτας για να φτάσει μέχρι το -2 (59-57) και να δηλώσει... έτοιμη για την ολική ανατροπή και τη νίκη.

Το Περιστέρι επανήλθε στο +13 (75-62) στο 36ο λεπτό, έμοιαζε να είναι αγκαλιά με τη νίκη, αλλά το μπλακ άουτ που ακολούθησε, αρκούσε για να βάλει φωτιά στο παιχνίδι. Ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν αυτός που έβαλε συνεχόμενα μεγάλα καλάθια κι έφερε τη Ρίτας Βίλνιους σε απόσταση βολής, πριν (επαν)εμφανιστεί ο Τέραν Πέτεγουεϊ και με δύο προσωπικά καλάθια καθαρίσει το παιχνίδι και δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους (81-74).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-36, 59-57, 81-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 11 (1), Κρόκετ 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράμπελας 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΛιν 9 (1), Πέτεγουεϊ 25 (10/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζόουνς 8 (4 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Σαλούστρος 4 (1/5 σουτ), Βασιλόπουλος.

ΡΙΤΑΣ (Καϊρίς): Μπιτσκάουσκις 8 (1), Μπουτκεβίτσιους 1 (6 ριμπάουντ), Έχοντας 14 (7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάουντόκ 23 (5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Εντούρ 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπένσον 4, Μπόουτραϊτ 9 (3/7 τρίποντα), Γκιρτζιούνας, Μαρτσουλιόνις, Ραντζεβίτσιους, Ουλέτσκας.