Πέρασαν από το Ορλάντο οι Μπακς

Με ένα επί μέρους 2-22 στην 4η περίοδο και με τον Γιάννη να σημειώνει 22 πόντους…

Το ματς στο Ορλάντο δεν ήταν εύκολο. Μάτζικ και Μπακς είχαν ίδιο ρεκόρ (6-4) πριν από τη μεταξύ τους αναμέτρηση, όμως τα Ελάφια μετρούσαν τρεις εκτός έδρας ήττες σε τέσσερις αγώνες και χρειάζονταν και νίκη και καλή εμφάνιση.

Αυτή τη φορά είχαν και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 27 λεπτά) στη σύνθεσή τους και τον πάγκο σε εξαιρετική κατάσταση, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν της παρέας των Άαρον Γκόρντον - Νίκολα Βούτσεβιτς (121-99) που έκαναν όσα μπορούσαν, δεν είχαν όμως βοήθειες με τον Τέρενς Ρος να μένει μακριά από τον καλό του εαυτό.

Στο 7-4 πλέον το Μιλγουόκι που πλησίασε την κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας (οι Σίξερς έπεσαν στο 7-4 μετά από την ήττα τους στην Ατλάντα, ενώ οι Σέλτικς βρίσκονται στο 7-3), είχε πλουραλισμό στην επίθεση, καλή κυκλοφορία της μπάλας, εντυπωσιακά διαστήματα στην άμυνα, τον Μπόμπι Πόρτις σε καταπληκτική βραδιά και τον Μπριν Φορμπς αποτελεσματικό από την περιφέρεια.

Επόμενοι αγώνες για τους Μπακς στο Ντιτρόιτ (ξημερώματα 14ης Ιανουαρίου στις 02:00 ώρα Ελλάδας), εντός με τους Μάβερικς (ξημερώματα 15ης στις 02:30), στο Μπρούκλιν (ξημερώματα 19ης στις 02:30), εντός με τους Λέικερς (ξημερώματα 22ης στις 02:30) και ξανά εντός με τους Γουίζαρντς (ξημερώματα 23ης στις 03:00).

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

"Ήσυχο" πρώτο μέρος από τον Γιάννη, που έγραψε εννέα πόντους από 3/7 δίποντα, 3/4 βολές, δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και τρία λάθη (το ένα ήταν επιθετικό φάουλ) σε 16:12. Δεν πιέστηκε, βοήθησε τους γύρω του να βρουν ρυθμό και χώρο, φορτώθηκε με φάουλ στο β' μέρος και γι' αυτό έπαιξε σχεδόν το μισό ματς. Σε 27:17 ο Greek Freak είχε 22 πόντους από 6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/7 βολές, είχε έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο μπλοκ, τέσσερα λάθη και πέντε φάουλ.

Ο Θανάσης, από την άλλη, άλλαξε τον Γιάννη στο όγδοο λεπτό όπως συμβαίνει σχεδόν σε κάθε ματς στη φετινή σεζόν, σκόραρε ένα εντυπωσιακό καλάθι απέναντι στον Άαρον Γκόρντον, μάζεψε δύο ριμπάουντ και έδωσε μία ασίστ σε 4:25 στο πρώτο μέρος, πήρε κι άλλα λεπτά στο φινάλε, έδωσε τρομερές μάχες στο ριμπάουντ και κυρίως στο επιθετικό προσφέροντας δεύτερες επιθέσεις στους Μπακς και όσο βγάζει τόση ενέργεια, τόσο θα παραμένει στο ροτέισον του προπονητή του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καλό ξεκίνημα των Μπακς (5-11 στο 3') δεν είχε συνέχεια, καθώς οι Μάτζικ απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 7-0, πέρασαν μπροστά και με τον Βούτσεβιτς δημιούργησαν σημαντικά προβλήματα στην ομάδα του Μιλγουόκι. Με ίδιο σερί απάντησαν βέβαια και τα Ελάφια στο τέλος της περιόδου, για να την κλείσουν στο 23-25 έχοντας 8/12 δίποντα, 2/10 τρίποντα και τέσσερις ασίστ για τέσσερα λάθη απέναντι στα 7/22 δίποντα (!) των γηπεδούχων που σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες για να χτίσουν μια διαφορά.

Ο Άαρον Γκόρντον πήρε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τη σκυτάλη από τον Βούτσεβιτς και πίεσε πολύ την άμυνα των Μπακς, όμως ο Χόλιντεϊ κι ο πάγκος ήταν εκεί για να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους μπροστά. Ο Πόρτις έγραψε το 35-40 στο 17', ο Χόλιντεϊ έβγαζε άμυνες απέναντι σε κοντούς και ψηλούς, έδινε καταπληκτικές ασίστ, σκόραρε επτά σερί πόντους για το 40-50 στο 19', για ένα σημαντικό διάστημα βρισκόταν παντού στο παρκέ και όσο κι αν πάλευαν οι Μάτζικ, όσο "χαλαρός" κι αν ήταν ο Αντετοκούνμπο, το 54-63 του ημιχρόνου ήταν απόλυτα δίκαιο. Οι αναπληρωματικοί των Μπακς έβαλαν 29 από τους 63 πόντους, ο Βούτσεβιτς είχε 19 πόντους από 8/17 σουτ, όλα λειτουργούσαν καλά για την ομάδα του Μπουντενχόλζερ.

Με τον Γιάννη να μπαίνει πολύ πιο επιθετικός και να σκοράρει επτά γρήγορους πόντους στην έναρξη του β' μέρους, οι Μπακς κράτησαν τους Μάτζικ σε απόσταση ασφαλείας, όμως ο Greek Freak έκανε νωρίς το τέταρτο φάουλ του και οι Μάτζικ έμειναν κοντά. Το 82-86 της τρίτης περιόδου και το πέμπτο φάουλ του Αντετοκούνμπο 10:26 πριν από το τέλος έβαλαν περισσότερη πίεση στα Ελάφια, όμως τα back-to-back τρίποντα του MVP και του Πόρτις (86-94) έδωσαν σημαντικές ανάσες εν όψει τελικής ευθείας.

Από το 86-88, που έγινε με εντυπωσιακό poster κάρφωμα του Γκόρντον στον Γιάννη, οι Μπακς έτρεξαν ένα επί μέρους 2-22 με τους Κόνατον - Μίντλετον να γράφουν το 88-110 έξι λεπτά πριν από το φινάλε και εκεί έκριναν οριστικά το ματς. Με εντυπωσιακή κυκλοφορία της μπάλας, με εξαιρετικές αποστάσεις, η ομάδα του Μιλγουόκι άνοιξε το γήπεδο, έδωσε τις έξτρα πάσες και έκανε περίπατο σε μια βραδιά που ήταν ούτως ή άλλως ανώτερη απέναντι σε έναν αξιόλογο, αλλά όχι πρωτοκλασάτο αντίπαλο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 54-63, 82-86, 99-121

ΜΑΤΖΙΚ (Στιβ Κλίφορντ): Ένις 3 (1), Γκόρντον 21 (5/10 δίποντα, 3/ τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Βούτσεβιτς 28 (7/15 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπέικον 11 (5/10 δίποντα), Άντονι 12 (4/13 σουτ), Μπιρτς 2, Ρος 4 (2/6 σουτ), Μπόουν 8 (2), Κλαρκ 2, Μπάμπα 8 (3/8 σουτ, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 20 (7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Γιάννης Αντετοκούνμπο 22 (6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 4 λάθη, 5 φάουλ), Λόπεζ 6 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), ΝτιΒιντσέντζο 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 11 (3/10 σουτ, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Όγκαστιν 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Πόρτις 20 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2 (1/2 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνατον 7 (1), Φορμπς 14 (3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουίλσον 2, Μέριλ, Νουόρα