Mε αφηνιασμένo Αντετοκούνμπο οι Μπακς 125-115 τους Πίστονς

Ο Έλληνας διεθνής σημείωσε 43 πόντους οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη…

Oι φετινοί Πίστονς είναι μια καλή ομάδα, αξιόλογοι, φιλόδοξοι, όχι όμως αρκετά επικίνδυνοι για τους Μπακς. Η ομάδα του Μιλγουόκι τους νίκησε με 125-115 στο πρώτο από τα δύο ματς που θα δώσουν σε διάστημα τριών ημερών, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να οργιάζει, να σκοράρει 30 πόντους μέχρι το ημίχρονο (ρεκόρ καριέρας σε μισό ματς) και συνολικά 43 πόντους και 9 ριμπάουντ και να μην αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα από την ομάδα του Ντιτρόιτ που ξεκούρασε τον Μπλέικ Γκρίφιν.

Ο Μάικ Μπουντενχόλζερ δεν είχε στη διάθεσή του τον Πατ Κόνατον, ούτε τον ρούκι Σαμ Μέριλ, δεν τους χρειαζόταν όμως. Μία μέρα μετά από το ρεκόρ καριέρας του Στεφ Κάρι ο Greek Freak κυριάρχησε με διαφορετικό τρόπο απέναντι στους Πίστονς, με τους Μπακς να ανεβαίνουν στο 4-3 και να δείχνουν ότι σιγά-σιγά βρίσκουν τα πατήματά τους, αποκτούν χημεία με τον Τζρου Χόλιντεϊ στον άσο και καθαρίζουν χωρίς να δίνουν δικαιώματα ματς απέναντι σε κατώτερου επιπέδου αντιπάλους.

Αυτή ήταν η 8η σερί νίκη των Μπακς επί των Πίστονς.

Επόμενος αγώνας για τις δύο ομάδες, ξανά στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι, τα ξημερώματα της Πέμπτης (7/1 στις 03:00 ώρα Ελλάδας).

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Σε απίστευτη κατάσταση ο Γιάννης, έκανε ένα από τα καλύτερα ημίχρονα της καριέρας του στο πρώτο μέρος. Σκόραρε 30 πόντους με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, με τελειώματα κοντά στο καλάθι, με fadeaway, με τρίποντο, έβαλε τις βολές, ήταν ασταμάτητος όποιον κι αν του έστελνε ο Ντουέιν Κέισι, ένιωθε ανίκητος, εκμεταλλεύθηκε την έλλειψη ενός παίκτη στα κυβικά του και διέλυσε τους Πίστονς χωρίς υπερβολές. Απλώς εκμεταλλεύθηκε στον απόλυτο βαθμό όσα του έδινε η αντίπαλη άμυνα.

Ο Γιάννης έκλεισε το ματς με 43 πόντους από 24 σουτ, την ώρα που οι Μπακς είχαν 35/51 δίποντα και 18 περισσότερα ριμπάουντ από τους αντιπάλους τους που έκαναν εννέα λάθη λιγότερα από τους γηπεδούχους (8-17), είχαν 17 τρίποντα και συνολικά καλή εικόνα. Ο Θανάσης, από την άλλη, μπήκε στο ματς στο όγδοο λεπτό αλλάζοντας τον Γιάννη, δεν έπαιξε πολύ, έσωσε ένα σουτ που μπλοκαρίστηκε, κέρδισε φάουλ, πέτυχε τις βολές και συνεχίζει μπροστά από τον Ντι Τζέι Γουίλσον στο ροτέισον.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Γιάννη να παίζει στα κόκκινα από νωρίς, οι Μπακς πήραν το προβάδισμα, έχτισαν μια μικρή διαφορά στο όγδοο λεπτό (24-16), είδαν τον ηγέτη τους να έχει δέκα πόντους από 4/5 δίποντα και 2/2 βολές, αλλά και τον ΝτιΒιντσέντζο να τον ακολουθεί με πολλές δημιουργίες έως το 33-26 της πρώτης περιόδου στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν 12/17 δίποντα και οι φιλοξενούμενοι 6/13 τρίποντα.

Ο Μπουντενχόλζερ έδωσε την μπαγκέτα στον Αντετοκούνμπο και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Εκείνις πάτησε ακόμη περισσότερο το γκάζι, δεν είχε αντίπαλο, σκόραρε με κάθε τρόπο, από κοντινή, μέση και μακρινή απόσταση, δεν απάντησε στα σκληρά φάουλ που του έγιναν, διατήρησε την ψυχραιμία του, ευστόχησε στις βολές και ήταν οδοστρωτήρας μέχρι το 67-56 του ημιχρόνου στο οποίο μετρούσε πια 30 πόντους από 11/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5/5 βολές.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, οι Μπακς μεγάλωσαν τη διαφορά, με τον Γιάννη να παίζει σε πιο... λογικές στροφές απέναντι στο δυναμικό μαρκάρισμα του Ντουμπούγια, να βγάζει μια καταπληκτική φάση στο τέλος του δωδεκαλέπτου με τον Νουόρα (97-80), τους Πίστονς να μειώνουν μέχρι τους 11 (97-86), αλλά εκεί τους Φορμπς - Χόλιντεϊ να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο για το 103-86 που τους κράτησε σε απόσταση και δεν οδήγησε σε... συγκινήσεις έως το φινάλε.

Ένα μπλοκ του Γιάννη στον Ντουμπούγια, με το σκορ στο 118-110 δύο λεπτά πριν από το τέλος και ένα δικό του καλάθι για το 120-110 μετά από επιθετικό ριμπάουντ στο 1:39, ήταν οι δύο φάσεις που έκριναν οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-26, 67-56, 97-80, 125-115

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γιάννης Αντετοκούνμπο 43 (15/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Λόπεζ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), ΝτιΒιντσέντζο 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 15 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 8 (8 ριμπάουντ), Φορμπς 10 (2), Όγκαστιν 11 (3/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2 (2/2 βολές), Νουόρα 2

ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Μπέι 9 (1/6 τρίποντα), Γκραντ 24 (6/15 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Πλάμλι 4 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Έλινγκτον 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιζ 7 (1), Ντουμπούγια 13 (3/6 τρίποντα), Μίχαϊλιουκ 13 (3), Ρόουζ 24 (7/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Στούαρντ 4, ΜακΓκρούντερ, Οκαφόρ 2, Ράιτ 2.